כותרות אחרונות
Search

האם יש קשר בין תביעות בגין רשלנות מקצועית לבין מיסוי מקרקעין ? מאת: דורית גבאי, רו"ח

 על הקשר בין רשלנות מקצועית למיסוי מקרקעין והחובה שעוסקים בכך ירכשו מיומנות מתאימה.

אין להסכים ל"מנופול" של עורכי הדין.

עמדה אישית – מאת: דורית גבאי, רו"ח.

הנתונים מראים, שמכל ארבע תביעות לרשלנות מקצועית כנגד עורכי דין, שלוש הן בתחום מיסוי מקרקעין, ומחציתן בנושא דירות מגורים. זהו נתון מדאיג, כי הדבר מצביע על העדר ידע בתחום. טעויות קורות בעיקר בהיעדר ידע, בהיעדר מיומנות ליישם תיאוריה, בהפסקה של תהליך הלמידה ואי עדכון החומרים, בהחלטה ש"אני יודע הכול", אני עורך דין ואני אסתדר. עורכי הדין הם הגורמים הבלעדיים המוסמכים לעסוק בחוק מיסוי מקרקעין. אז אם טועים, מתרשלים, אם מצליחים ושוב טועים, מה זה חשוב? תמיד יימצא עורך דין, שיהיה מוכן ללכת למשפט כנגד עורך דין אחר שהתרשל. הם מאוחדים כלפי כל העולם, אבל מאוד אוהבים לתבוע, אלה את אלה. אין להם משחק עם העולם, מול מתחרים, מול ועם מישהו שיאתגר אותם. לכן הם דועכים ומזניחים את התחום, והרמה הכללית יורדת עם השנים. להכריח נישום לפנות לעורך דין שייצג אותו, שלעיתים הוא חסר כל הידע הדרוש, רק בשל העובדה שיש לו רישיון לעריכת דין, ולמנוע מרואה חשבון או יועץ מס לעשות את העבודה, משום שאינם בעלי רישיון לעריכת דין, זה חסר הגיון וצריך לשנות זאת. הכנסת נדרשת לשינוי חקיקה. הגיע הזמן לתקן את העוולות בחוק ולאפשר חופש עיסוק לרואי חשבון ויועצי מס. אין להסכים למונופול של עורכי הדין. כמי שמעל שלושה עשורים שוקדת ולומדת ומרחיבה ידיעותיי, אני יכולה להעיד שהדרך הזו משתלמת. כל תפקיד שלקחתי על עצמי, למדתי אותו ולא הפסקתי ללמוד אותו. בכל תחום שאני עוסקת, איני מפסיקה ללמוד. אני חרדה  למצב הידע בתחום מיסוי מקרקעין, וחוששת מפני טעויות שייעשו על ידי מייצגים ועוסקים בתחום.

אינני מחפשת להאשים או לרדוף אדם זה או אחר. אני מחפשת דרך לעורר ולהביא למודעות, שכדי להצליח לעזור ללקוחות בתחום מיסוי מקרקעין, הידע חייב להיות מעמיק בחוק מיסוי מקרקעין ורחב בחוקים הנושקים לו. חייבים להיכנס לתחום זה שחקנים נוספים כמו רואי חשבון ויועצי מס, בעלי ידע וכישורים לעסוק בו. הדבר דורש, בין השאר, שינוי יסודי בתוכנית הלימודים במסגרת התואר במשפטים. למיטב ידיעתי, הזמן המוקדש למיסוי מקרקעין בכל התואר, נע בין 4-12 שעות בלבד. במבחני הלשכה לעריכת דין מוקדשות בין 0-5 שאלות מתוך 100 שאלות שבמבחן, כלומר מוקצה לחוק מיסוי מקרקעין כ- 3%.

הזכות לעבוד, ובמקרה הזה לייצג על פי חוק כל עסקת מקרקעין בישראל, בין בתמורה ובין ללא תמורה, בבלעדיות – מחייבת. מעבר לפגיעה בחופש העיסוק, בתחרות ובזכויות אדם בסיסיות, המונופול הזה של עורכי הדין חייב להתבטל. מצד אחד, יש מונופול, ומצד שני, ההכשרה של היחידים במונופול זה מוטעית ואינה מספקת.  לשכת עורכי הדין משקיעה אמנם  זמן ומחשבה רבים על מנת לספק ימי עיון לחבריה בתחום מיסוי מקרקעין, שזה דבר מבורך כשלעצמו, אולם האם לא נכון יהיה שהנושא יילמד כמו דיני חוזים, הדין הפלילי ועוד  נושאים דומים, אם עומדים בתוקף שהזכות לייצג על פי חוק חייבת להישאר רק שלהם?! הדבר דורש הכשרה משפטית נוספת ומעודכנת לכלל רואי החשבון, המעוניינים ללמוד ולייצג בהתאם לחוק, לאחר שישונה, ותינתן להם זכות הייצוג בדין.

כמו כן הדבר דורש הבנה, שחייבים להגדיל את היצע המייצגים על מנת לעמוד בביקוש, וכן שמי שייתנו שרות, יהיו הטובים ביותר מבין כל אלה. אינני מחפשת "לסדר לעצמי עבודה". אני עובדת. אני מחפשת את הדרך, שכמו בכל תחום, הטובים ביותר יובילו אותו. והטובים ביותר נמצאים ויגיעו משורות רואי החשבון, יועצי המס ועורכי הדין, בסדר הזה, בכל הקשור למסים.

למידה ורכישת מיומנות – זה שם המשחק. הגדלת מספר העוסקים בתחום ויצירת "משחק" בין האנשים- זה מה שיעלה את הרמה המקצועית. היעדר ידע והיעדר משחק פוגעים בסופו של דבר בציבור, שמבקש עזרה לעשות עסקה במינימום מס, כך שישלם רק  מה שנדרש בחוק, או בהתאם להלכות של בית המשפט וכן הלאה. להכריח נישום לפנות לעורך דין שייצג אותו, שלעיתים הוא חסר כל הידע הדרוש, רק בשל העובדה שיש לו רישיון לעריכת דין, ולמנוע מרואה חשבון או יועץ מס לעשות את העבודה, משום שאינם בעלי רישיון לעריכת דין, זה חסר הגיון וצריך לשנות זאת. הכנסת נדרשת לשינוי חקיקה. הגיע הזמן לתקן את העוולות בחוק ולאפשר חופש עיסוק לרואי חשבון ויועצי מס. אין להסכים למונופול של עורכי הדין. בימים אלה אני פועלת להצעת תיקון לחוק מיסוי ומקרקעין הקיים, לפיו רואה חשבון ויועץ מס יהיו רשאים לייצג  בנושאי חוק מיסוי מקרקעין, שבח ורכישה. אני מאמינה שחברי כנסת ירימו את הכפפה, לא יחששו להתעמת עם לשכת עורכי הדין, וישנו את חוק המייצגים – זה לטובת אזרחי מדינת ישראל.           

doritgbai 1                                                        

* דורית גבאי הינה רואת חשבון, בעברה בכירה ברשות המיסים, וכיום עצמאית בעלת משרד המתמחה ומתמקד ביעוץ בתחום מיסוי מקרקעין.