כותרות אחרונות
Search

חוויה של פעם בשנה לכל המשפחה – פריחת עץ הדובדבן בגן הבוטני גבעת רם ירושלים.

פריחת הדובדבן בגן הבוטני – צילום: ניצן שתרוג.

 

 

חוויה של פעם בשנה לכל המשפחה.

פריחת עץ הדובדבן בגן הבוטני גבעת רם ירושלים.

 

סיור בין עצי הדובדבן * טקס תה יפני מסורתי  * על אמנות הבונסאי * סדנת מנגה * סרטי אנימציה יפנית * מופע תיפוף טאיקו * סדנאות יצירה לילדים * סדנת צילום בין עצי הדובדבן ועוד… ועוד…

 

שישי – שבת 11-10.2.23  ו – 18-17.2.23

הפעילות כלולה במחיר הכניסה לגן

פעם בשנה נוהגים היפנים לצאת אל הפארקים, לחוות ולחגוג את פריחת עץ הדובדבן, הנמשכת 10 ימים בלבד. ביפן ממתינים ההמונים שנה שלמה לימי הפריחה המפורסמת, הנקראת "סאקורה" המסמלת את האופי היפה אך החמקמק ובן-חלוף של האביב.

 

גם בירושלים.. בימים אלו נצבע הגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם בצבע ורוד מהפנט של פריחת עצי הדובדבן ואת פני המבקרים מקבלים עצים פורחים ומרהיבים.

 

לרגל חגיגות הסאקורה בגן, מוזמן הקהל הרחב, הורים וילדים עם כל בני המשפחה, לבקר וליהנות מחגיגה ייחודית של פריחה קסומה ושפע של פעילויות לכל המשפחה באירוע של פעם בשנה!

 

חגיגת הסאקורה מתקיימת בשיתוף פעולה עם לשכת המסחר ואגודת הידידות ישראל יפן כמיטב המסורת היפנית.

 

למבקרים בגן מחכה טבע ירוק ופסטורלי המאפשר למבקרים לערוך פיקניק משפחתי עצמאי בשטחי הגן וליהנות מחוויה משלימה.

 

חגיגת סאקורה בגן הבוטני פברואר 2023 – צילום: באדיבות הגן הבוטני

 

לוח האירועים

תרבות יפן ופריחת הדובדבן

בשעות 14:30-10:00

 

שישי 10.2

10:00 – "בשביל הדובדבן"  סיור בכל שעה עגולה בין עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) במהלכו ילמדו המשתתפים כיצד להתבונן על פריחת הדובדבן בדיוק כמו ביפן, יכירו את מסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו  דברים חדשים ומפתיעים על העצים היפים, כולל אגדות הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן. 

 

לכל המשפחה ונגיש לעגלות וכיסאות גלגלים.

 

10:30 – "מסע עולמי בעקבות הדובדבנים" – אולם עליון במרכז המבקרים.

הרצאה של ד"ר אורי פרגמן-ספיר המנהל המדעי של הגן הבוטני.

 

11:30 – מיצג קליגרפיה ונגינת נבל יפני (תרצה פייטן סלע ומו סלע) – אולם עליון  במרכז המבקרים.

הקליגרפיה נחשבת כמתנת האלים ויש הטוענים שדרך היבטיה השונים היא מהווה צינור לשפע אלוהי: שפע של ידע עמוק ובינה, רוגע, איזון, שמחה, יופי וחמלה. מפגש מרתק עם סוד הסימניות היפניות, המרחיב את גבולות החשיבה, רגישות לעצמי ולזולת. חשיפה לפילוסופיית חיים וחכמה עתיקה שרלוונטית לחיינו כיום. במסע מרתק של 5,000 ק"מ מזרחה ו 5,000 שנים אחורה יחשפו המבקרים לתרבות יפן הקסומה הארץ ואנשיה.

במשך עשור למדה ויצרה תרצה פייטן סלע ביפן והתמחתה באומנות יפנית מסורתית. מורה מוסמכת לקליגרפיה יפנית מטעם ממשלת יפן, הציגה בתערוכות רבות ברחבי העולם. מרצה ומלמדת, מנחה קבוצות. הקימה ומנהלת את המרכז לקליגרפיה ותרבות יפן בישראל.

 

12:30 – הקרנת הסרט "פוניו על הצוק ליד הים" – סרט קולנוע אנימציה יפני:

סוסוקה בן ה-5 יוצר חברות אמיצה עם פוניו, דגת-זהב המשתוקקת להפוך לאנושית.  במאי הייאו מיאזאקי  בכיכובם של: טומוקו ימגוצ'י,קזושיגה נגשימה,יוקי אמאמי. אולם עליון במרכז המבקרים. מגיל 5 ומעלה.

 

סדנאות יצירה לילדים – הכנת מניפות עם דוגמאות פריחת הסאקורה, יצירת עץ הדובדבן מגזירי ניר, מקלות עץ, התנסות בכתיבת המילה היפנית והכנת בובות הינומאטצורי. את היצירות לוקחים הביתה.

לאורך כל שעות הפעילות. מגיל 5 ומעלה.

 

שבת 11.2

10:00 -"בשביל הדובדבן"  סיור בכל שעה עגולה בין עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) במהלכו ילמדו המשתתפים כיצד להתבונן על פריחת הדובדבן בדיוק כמו ביפן, יכירו את מסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו  דברים חדשים ומפתיעים על העצים היפים, כולל אגדות הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן. 

הסיור מיועד לכל המשפחה ונגיש לעגלות וכיסאות גלגלים

 

10:30 – שי כהן – אמן בונסאי וקרמיקאי הרצאת היכרות עם עולם הבונסאי. היסטוריה, מושגי יסוד, מקורות השראה, תהליכי עיצוב ושיח פתוח על בונסאי בשילוב עם דוגמאות עצים מאוסף הגן.

 

11:30 – הדגמת קנדו  – (דרך החרב 剣道)  אמנות לחימה יפנית, שראשיתה באמנות הלחימה של הסמוראים בחרב היפנית. האמנות שמה דגש על משמעת עצמית, כבוד ליריב, ריכוז, ושאיפה תמידית לשיפור עצמי. שגרת האימונים עצמה היא פיסית ומאמצת, ומפתחת יכולות אירוביות וכוח מתפרץ. המתאמנים בקנדו לבושים בלבוש יפני מסורתי (גי והאקמה 道着, 袴), שריון (בוגו 防具), ואוחזים בחרב אימון מעץ במבוק (שינאי 竹刀). תחרות קנדו נערכת בשטח ריבועי שאורכו נע בין תשעה לאחד עשר מטרים. משך התחרות הוא בין שלוש לחמש דקות, או עד להכרעה של שתי נקודות.

 

12:30 – סדנת מנגה בהנחיית אמנית המנגה שיר ברייר – לצייר מנגה זה לא כשרון מלידה! בעזרת הטכניקות הנכונות והרבה התמדה, כל אחד יכול. בואו להתחיל את המסע ליצירה מקורית משלכם בסדנת מנגה כיפית ומאתגרת. מה בסדנה?

1.ציור דמות מנגה – מעיניים גדולות ונוצצות לשיער שופע ומבריק ועד לקצות האצבעות.

  1. הצבת הדמות בפוזות ותנועות מגניבות.
  2. איך יוצרים קומיקס בסגנון מנגה: פאנלים, קומפוזיציה, בועות דיבור ומחשבה ואפקטים מיוחדים למנגה (מישהו אמר "וריד בולט במצח"?)
  3. מי שירצו ויקבלו השראה יוכלו להתחיל לתכנן מנגה מקורית משלהם.

 

סדנאות יצירה לילדים – הכנת מניפות עם דוגמאות פריחת הסאקורה, יצירת עץ הדובדבן מגזירי ניר, מקלות עץ, התנסות בכתיבת המילה היפנית והכנת בובות הינומאטצורי. את היצירות לוקחים הביתה.

לאורך כל שעות הפעילות. מגיל 5 ומעלה.

 

פריחת הדובדבן בגן הבוטני – צילום: ניצן שתרוג.

 

שישי 17.2.23

10:00 – "בשביל הדובדבן"  סיור בכל שעה עגולה בין עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) במהלכו ילמדו המשתתפים כיצד להתבונן על פריחת הדובדבן בדיוק כמו ביפן, יכירו את מסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו  דברים חדשים ומפתיעים על העצים היפים, כולל אגדות הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן. 

 

לכל המשפחה. נגיש לעגלות וכיסאות גלגלים.

 

10:30 – טקס תה יפני מסורתי –  הטקס הוא תרגול של שלווה, כבוד, טוהר והרמוניה. שיר ונובויה ימגוצ'י ילמדו את המשתתפים בליווי שקופיות מהי מהות הקשר בין זן ובודהיזם אל טקס התה והאמנויות המשולבות בו. המשתתפים מוזמנים להדגמה של טקס תה יפני אותנטי בהשתתפות קהל ובליווי הסבר על משמעותו. *בנוסף תדגים שיר מלר-ימגוצי נגינה על כלים ייחודיים. 

 

12:30 – דיאלוג בין תרבות יפנית למערב – הרצאה מאת סיגל גלילי

 

13:00 – מופע טאיקו – התופים המסיביים מהדהדים ברחבי המרחב והגוף, ומתחברים עם הקהל בארבע רמות: מוזיקלית, ויזואלית, פיזית ורוחנית. כל אחד מחברי קבוצת טאיקו לייף עבר שנים של אימונים בתחומי האומנויות והמוסיקה. חלקם התמקצעו ביפן ובטייוואן, ארצות המוצא בהן מתרגלים תיפוף טאיקו זן במשך שנים. בעזרת חיבור של אלמנטים מעולם אומנויות הלחימה, תיפוף הזן ומדיטציה, יוצרים חברי טאיקו לייף סגנון תיפוף חדש. מופע עוצמתי במקצבים ותנועה שחודרים ללב.

 

סדנאות יצירה לילדים

סדנאות היצירה יהיו פתוחות לקהל הרחב לאורך כל שעות הפעילות. מגיל 5 ומעלה. הן יכללו הכנת מניפות עם דוגמאות פריחת הסאקורה, יצירת עץ הדובדבן מגזירי ניר, מקלות עץ והתנסות בכתיבת המילה היפנית, והכנת בובות הינומאטצורי. את היצירות לוקחים הביתה.

 

שבת 18.2.23

10:00 – "בשביל הדובדבן" סיור בכל שעה עגולה בין עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) במהלכו ילמדו המשתתפים כיצד להתבונן על פריחת הדובדבן בדיוק כפי שנעשה ביפן, יכירו את מסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו  דברים חדשים ומפתיעים על העצים היפים, כולל אגדות הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן.  

לכל המשפחה ונגיש לעגלות וכיסאות גלגלים

 

10:30 – סדנת צילום ייחודית לכבוד פריחת הדובדבן בגן, במהלכה יתנסו המשתתפים בצילום טבע ונוף בדגש על פריחת הדובדבן המרהיבה. ניתן להשתתף בסדנה עם כל מצלמה, גם סמארטפון.

 

11:30 – הדגמת קנדו  – (דרך החרב 剣道)  אמנות לחימה יפנית, שראשיתה באמנות הלחימה של הסמוראים בחרב היפנית. האמנות שמה דגש על משמעת עצמית, כבוד ליריב, ריכוז, ושאיפה תמידית לשיפור עצמי. שגרת האימונים עצמה היא פיסית ומאמצת, ומפתחת יכולות אירוביות וכוח מתפרץ. המתאמנים בקנדו לבושים בלבוש יפני מסורתי (גי והאקמה 道着, 袴), שריון (בוגו 防具), ואוחזים בחרב אימון מעץ במבוק (שינאי 竹刀). תחרות קנדו נערכת בשטח ריבועי שאורכו נע בין תשעה לאחד עשר מטרים. משך התחרות הוא בין 3-5 דקות, או עד להכרעה של שתי נקודות.

 

12:30– הקרנת "הטירה הנעה" – סרט בסגנון אנימה יפנית של הבמאי הייאו מיאזאקי. סופי, בחורה צעירה העובדת בחנות הכובעים של אביה שנפטר תחת ניהולה של אימה החורגת ואחיותיה המתעמרות בה. יום אחד יוצאת סופי העירה ופוגשת את האוול – קוסם צעיר, חתיך ושרמנטי. כאשר היא חוזרת לביתה מענישה אותה מכשפה רעה מלאת קנאה ומטילה עליה כישוף. סופי הופכת לזקנה בת 90. בצר לה עוזבת סופי את ביתה בחשאי ויוצאת למסע במרחבים העזובים שם היא מצטרפת לטירתו הנעה והביזארית של הקוסם האוול בתפקיד סוכנת ביתו והמנקה. מיאזאקי טווה סיפור רב שכבות שהוא תענוג לילדים אך בעת ובעונה אחת גם סרט מתוחכם למבוגרים שהילדות עדיין בנפשם.

 

סדנאות יצירה לילדים

סדנאות היצירה יהיו פתוחות לקהל הרחב לאורך כל שעות הפעילות. מגיל 5 ומעלה. הן יכללו הכנת מניפות עם דוגמאות פריחת הסאקורה, יצירת עץ הדובדבן מגזירי ניר, מקלות עץ והתנסות בכתיבת המילה היפנית, והכנת בובות הינומאטצורי. את היצירות לוקחים הביתה.

 

יתכנו שינויים בפעילות בשל מזג אויר יש להתעדכן באתר הגן.

עלות: כלול בכרטיס הכניסה. ילד/מבוגר 40 ₪ | מנויים -חינם | ילדים ירושלמים 20 ₪ בהצגת ת.ז וליווי הורים.

לפרטים נוספים: הגן הבוטני האוניברסיטאי טל. 02-6794012 ובאתר https://www.botanic.co.il/