כותרות אחרונות
Search

טיפים – איך הופכים את הבית שלנו לנעים ומסודר יותר !

 

מחשב עיצוב מחדש – לבית נעים ומסודר יותר !

הבית הוא הפינה שלנו בעולם, בין אם הוא בית גדול ומפואר או דירה צנועה בגדול של קופסת נעליים, בית מסודר תמיד ייתן לנו תחושה שלווה יותר.

איך אפשר להפוך את הבית לנעים ומסודר יותר בעזרת כמה טיפים המתרכזים בעיקר בלב של הבית הנמצא בסלון ובמטבח.

באדיבות שלומי כהן, המעצב הראשי בחברת אביבי מטבחים.

 

שלומי כהן, אביבי מטבחים, צילום יח"צ מטבחי אביבי

 

הבית שלנו הוא המקום אליו אנו חוזרים בסוף יום ארוך, טוב יותר או פחות. הבית מקבל אותנו אליו בדלתות פתוחות וברגע שנסגור את הדלת מאחורינו, הוא שומר עלינו מכל העולם החיצון וצרות היום יום, ומשאיר אותן מחוץ למפתן הדלת. בית מאורגן ומסודר ישפיע באופן ישיר על התחושות והנינוחות שלנו.

 

עם השנים עולה המודעות לעיצוב הבית, כך שעבור חלל נתאים צבע נעים ונוח, נבחר את החומרים בהם נשתמש או פרטי האומנות ונוי בקפידה. כך שיהפכו את הבית לנעים ומזמין יותר וישפרו את התחושה בתוכו.

 

 אך לא רק לעיצוב יש השפעה על התחושה שלנו בבית, גם לאופן בו הרהיטים מאורגנים בחלל יש חשיבות רבה ביצירת אווירה נעימה ורגועה בבית. נכון, לתמונות וחפצי הנוי ישנו קשר ישיר להעלאת תחושת השייכות שלנו לבית והופכים אותו לאישי, אך גם לסדר וארגון יש חלק חשוב בכך.

 

אז מאיפה מתחילים? נחלק את העבודה לחללים. נבחר חלל בו נרצה להתחיל ונחשוב איזה חפצים ורהיטים צריכים להיות בו. לאחר מכן, נבדוק כיצד אנו הופכים את המרחב והאלמנטים בתוכו לפונקציונליים ביותר עבורנו ונוודא שאנו מנצלים את שטח החלל באופן המקסימלי והחכם ביותר.

 

לכל בית יש שני חללים עיקריים שסביבם מתרחשים האירועים הגדולים- סלון ומטבח. אלו למעשה החללים בהם המשפחה החברים מתכנסים ולכן אנו משתדלים לשמור עליהם מאורגנים על אף כמות החפצים הגדולה לרוב שיש בהם. אם נשקיע עוד מעט מחשבה, נוכל לפתור לנו את בעיית הסדר שעלולה להיווצר בחלל ונשמור על מרחב מאורגן ומזמין. מילת המפתח במקרה זה היא אחסון נכון. ככל שנחשוב על כל האלמנטים הדרושים ונדאג ליותר מקומות אחסון בחללים אלה, כך תגדל היכולת לשמור על הסדר ותחושת הנינוחות והרוגע תשרור במרחב.

 

הסלון הוא חלל ההתכנסות הראשי של הבית. כמשפחה או יחידים אנו מעברים שעות רבות בסלון, ננוח בסוף יום עבודה ארוך, נשב לראות תכנית אהובה בטלוויזיה, נארח חברים וקרובי משפחה או אפילו סתם נשב לקרוא איזה ספר טוב. פרט למדפים ומזנוני טלוויזיה ששימשו עד היום כפתרון ארגון ואחסון נפוץ, אפשר לעשות שימוש ברהיטים נוספים שיש לנו בחלל ולהשתמש בהם כמקומות אחסון, כמו למשל ספות בעלות תא אחסון, הדומים ואפילו שולחן הסלון שלנו שגם הוא יכול להפוך לתא אחסון. כמו כן, נעשה מאמץ לנצל שטחים "מתים" שיכולים לתת לנו עוד מקום אחסון כמו קביעת נישות ומדפים בקירות החלל.  

 

המטבח, לב ליבו של הבית, הפך עם השנים האחרונות להיות חלק בלתי נפרד מהחלל המרכזי של הבית. אולי זה בגלל תכניות הבישול הרבות על מסך הטלוויזיה אבל המטבח עם הזמן משנה את מעמדו ותופס חלק מרכזי בחלל הציבורי בבית והופך להיות ליבו הפועם של הבית. המטבח הפך לפינת התכנסות ומקום בו אנו נעביר זמן רב. החלל נפתח, הוא לא עוד פינה נידחת ומבודדת בקצה של הבית. לאורך שנים נהוג היה לחשוב שהמטבח נדרש להיות בעיקרו פונקציונאלי המאפשר בעיקר בישול ואפייה בצורה הנוחה ביותר ותו לא. המטבח הופך יותר ויותר לאזור התכנסות ולבילוי משמעותי בבית- סביב אי או שולחן האוכל הממוקם בחלל או בין משטחי העבודה שמאפשרים למשפחה ולחברים מקום התכנסות. כדי להעניק את התחושות האלה לבני הבית ולמבקרים, ולהפוך את המטבח לאזור אירוח נוסף, חשוב להקפיד ולנצל ולמקם בו מקומות אחסון שיהיו נוחים, יעילים ומרווחים מספיק על מנת להכיל את הציוד הרב המצוי לרוב במטבחים. כך, למשל, יש לנצל בצורה חכמה את ארונות ומגירות המטבח ולהתאים את הציוד שיכול להיכנס לתוכן. מדפים צמודים יותר הממוקמים בתוך הארון ישמשו לרוב לאחסון מוצרי מזון, רווח רב בין המדפים בארון יאפשר אחסון של כלים גדולים יותר, דוגמת סירים עמוקים. גם במגירות נוכל להסתייע בחוצצים למגירות- על מנת לאחסן סכו"ם וכלי בישול אחרים בצורה מסודרת ונגישה. כמו כן, ניתן ליצור משטחי עבודה מודולריים, שתפקידם להסתיר את מה שלא נרצה להראות כמו כיור או כיריים מצד אחד ומצד שני נוכל ליצור לנו משטח עבודה נוסף המתאים לצרכי המטבח שלנו.

 

לצד כל זה נקפיד להתעדכן בפתרונות חדשים לאחסון וארגון הבית כדוגמת מגירת ה"צוקל" – מגירה צרה הממוקמת לרוב בתחתי הארון והיא נסתרת מהעין, ולנצל את השטח הרחב שמתחת לאי, למשל, ובו נמקם מדפים וארונות שיאפשרו אחסון רב יותר של אביזרי מטבח. עוד ניתן פתרון היא קיבוע פסי מגנט ולהצמיד להם את סכיני המטבח שלנו וכך לחסוך מקום במגירת הסכו"ם ולארגן אותם בצורה נגישה יותר. בנוסף, ניתן להשתמש במתלי ווים מיוחדים לתלייה שח מחבתות , למשל, מחוץ לארונות. 

 

חשוב להדגיש, לגודל הפיזי של הבית אין חשיבות בתחושת הרוגע והשלווה שהחללים השונים בבית יכולים להשרות עלינו. בית קטן יכול לתת תחושת מרווח ולהשרות תחושות טובות וחיוביות בזמן שהוא מסודר ומאורגן, אבל אם חלליו יהיו מבולגנים ועמוסים, הוא יגרום לנו לתחושת מצוקה וכאוס. כך הדבר גם בבתים גדולים. לכן, אם אתה מעוניינים להשרות בבית ועל דייריו את אווירת הרוגע הנעימה, את תחושת הנינוחות והשקט, הקפידו לסדר ולארגן את הבית באופן שישאיר לכם מרווח ראוי למחיה. אם תצליחו לעשות זאת, תוך הקפדה על מספר רב של מקומות אחסון גלויים וחבויים, ושמירה על ארגון נכון של ריהוט ואביזרי הבית השונים תקנו לכם תחושת רוגע ונינוחות בכלל החללים בבית.

 

הטיפים באדיבות שלומי כהן, המעצב הראשי בחברת אביבי מטבחים.