כותרות אחרונות
Search

טיפים להגנה על הבית בעת יציאה לחופשה – באדיבות: "רשף בטחון"

יוצאים לחופשה – טיפים להגנה על הבית

מאת שוקי פליין, מנכ"ל רשף בטחון

חשוב להגן על הבית בכל עת אך צריך לזכור שכשם שפרצה קוראת לגנב כך גם חופשה. גנבים יודעים לזהות בית ריק או שיש בידם ידע מוקדם בין אם מתוך היכרות מקדימה עם בעלי הבית או עקב שיחה מקרית במכולת או במוסך.

שוקי פליין, מנכ"ל רשף בטחון, חברה ארצית לשירותי שמירה ואבטחה מקבוצת תגבור, מספק מדריך נגד פריצות ומסביר: "כאשר רוצים למגן את הבית, לפני כל מערכות האבטחה הטכנולוגיות, המצלמות והאזעקות, בואו נתחיל בדברים הפשוטים. חשוב לדעת, הגנב המצוי לא יגיע למקום שממוגן היטב או לפחות נראה ממוגן".

מיגון ללא עלות או בעלות נמוכה:

לא להשאיר מפתח בסביבת הבית:  המקום הראשון שגנב יחפש בו הוא מתחת לשטיח בכניסה, מתחת לעציץ או ארון החשמל או בכל מקום שקל להגיע אליו.

בדיקת מנעולים:  מומלץ להזמין מנעולן מורשה כדי לבחון את מיגוני הדלתות והחלונות.

סורגים: למרות שאנשים לא אוהבים סורגים בטענה שהם גורמים לתחושה של כלא, סורגים הם אמצעי מיגון מעולה למניעת חדירת פורצים דרך חלונות הבית. לכן מומלץ לשקול התקנת סורגים בחלונות אליהם קיימת נגישות קלה.

שילוט חיצוני: התראות בשילוט אודות מערכות אזעקה, מצלמות וכלבים נושכים גם אם אינם קיימים בפועל, יכולים להרתיע גנב ממוצע.

תאורת לילה חיצונית: מומלץ להתקין תאורת לילה הנדלקת מעצמה ברגע שמתקרבים לבית.

תאורה פנימית: רצוי להשאיר אור דולק ולהסיט וילונות ותריסים.

עיתונים בבוקר: לא לשכוח להפסיק את מנוי העיתון לתקופת החופשה, הצטברות עיתונים בכניסה לבית מעידה על היעדרות ממושכת.

ביקור בית: לוודא איסוף דואר ע"י שכן או בן משפחה שסומכים עליו. באותה הזדמנות שישקו את הגינה והעציצים ויגרמו לבית או הדירה לא להיראות נטושים.

אמצעי מיגון מתקדמים:

מערכת אזעקה:

אם קיימת מערכת אזעקה בבית חובה להפעיל אותה בעת יציאה לחופשה, אך לא פחות חשוב להשאיר אצל שכן שאפשר לסמוך עליו מפתחות וקוד נטרול למערכת, על מנת שבעת אזעקת שווא ניתן יהיה לנטרל את האזעקה ולחסוך מהשכנים את המטרד.
במידה ואין מערכת אזעקה רצוי לשקול התקנה של מערכת כזו. מגוון מערכת האזעקה הוא עצום וחשוב לדעת שיש צורך בהתאמה של מערכת האזעקה לבית ולנסיבות, לעיתים מערכת פשוטה ומתוכננת היטב תיצור מיגון יעיל וטוב יותר ממערכת אזעקה משוכללת ויקרה שאינה מותאמת לבית ולצרכים.

ניתן להתקין כיום מערכות אזעקה אלחוטיות המונעות את הצורך בחציבות בקירות ופותרות בעיות התקנה בבתים ישנים יחסית או בבתים בהם אין תשתית מוכנה למערכת אזעקה.

מערכת האזעקה מקבלת התראות מגלאים הפזורים בבית, עקרון חשוב במיגון בית הוא למגן את הבית במידת האפשר באמצעים המפעילים את האזעקה לפני חדירת הגנבים לבית עצמו ולשם כך ניתן להשתמש בגלאים חיצוניים המותקנים על מעטפת הבית, חצרות, חלונות בצידם החיצוני וכיו"ב.

מצלמות אבטחה

קיימים מספר רב של סוגי מצלמות כיום בשוק , ומחירן משתנה עם איכותן. ניתן להשיג מצלמות פשוטות במחירים נמוכים מאד ומצלמות מאד יקרות אשר לעיתים איכותן והפונקציות שהם יכולות למלא פשוט מיותרות. בחירת המצלמות הנכונות צריכה להיעשות לאחר איפיון מדויק של הצרכים ותנאי העבודה של המצלמות.

עיקר ההבדלים בין המצלמות מתבטאות באיכות התמונה, בשיטת השידור ובחיישני ההפעלה, לאחר הבנת ההבדלים הללו צריך להבין גם ההבדלים הקשורים באיפון מיקום המצלמה, צורת ההתקנה ומיגון המצלמה

agana 1

חיבור למוקד סיור ומוקד רואה

מערכות האזעקה והמצלמות הן אמצעים מצוינים להרתעה, אך מה עושים כאשר למרות אמצעים אלו עדיין מתבצעת פריצה?
אפשרות אחת היא להתמודד עם הפריצה בכוחות עצמכם, לשלוח שכן או בן משפחה קרוב או להזעיק משטרה, אפשרויות אלו מוגבלות ומהוות סיכון, לשלוח שכן או בן משפחה עלול ליצור סיכון פיזי ממשי במקרה של עימות עם הפורצים ומשטרה בדרך כלל תגיב לאט אם בכלל.

אפשרות קיימת היא חיבור מערכות המיגון בבית למוקד חיצוני פרטי, בארץ קיימים כמה עשרות מוקדים פרטיים, חלקם מוקדים אזוריים המתמקדים באזור גיאוגרפי מסוים וחלקם מוקדיים ארציים המספקים שירות בכל הארץ, במספר ערים קיים כח שיטור עירוני המורכב מחברת מוקד פרטית ומשטרה.

ברגע שמתקבלת במוקד התראה, המוקד יוצר קשר טלפוני עם בעלי הבית או כל מי שמוגדר כאיש קשר, במידה ואין תשובה מאיש הקשר או שאיש הקשר מדווח על בעיה כלשהי, שולח המוקד רכב סיור המגיע במהירות האפשרית לבית, מבצע סריקה לגילוי מקור ההתראה ומטפל בה. זמן ההגעה של הסייר משתנה בהתאם לנסיבות כמו מרחק הסייר בזמן הקריאה, מצב התנועה וכו', בדרך כלל סייר יגיע תוך 5-30 דקות.

במידה וקיימת בבית מערכת מצלמות, ניתן לחברן למוקד רואה, כלומר, השידור מהמצלמות נקלט במוקד וכך המוקד רואה בעצם מה קורה בבית ומה הגורם שהפעיל גלאי / מצלמה. כך שבמקרה של פריצה אמיתית יכול המוקד לדווח למשטרה על פריצה בזמן אמת והמשטרה בדרך כלל מגיבה במקרים כאלו במהירות האפשרית.

לסיכום, גנב ממוצע רוצה להיכנס ולצאת במהירות עם מירב השלל שיוכל לשים את ידו עליו, לכן, כל אמצעי שימנע או יעכב את הגנב מביצוע זממו יגן על הבית והרכוש.

רשף בטחון מקבוצת תגבור היא חברה ארצית לשירותי שמירה ואבטחה שהוקמה בשנת 1993. החברה פועלת בפריסה ארצית מונה כ-200 עובדי מנהלה וכ-3000 עובדים בתפקידי שמירה, אבטחה, סיור, מוקד, סדרנות, וניהול פרויקטים. התשתית הארגונית והלוגיסטית של החברה מונה כ-200 כלי רכב מסוגים שונים, ביניהם כלי רכב ממוגני, ו-8 מחסני נשק מאושרים הפרוסים בכל רחבי הארץ. בין הלקוחות הבולטים להם רשף ביטחון מעניקה את שירותיה בישראל, בנק לאומי, בנק הפועלים, בנק מזרחי, רכבת ישראל, מקורות, רשות הטבע והגנים, משרדי ממשלה, עיריות ועוד.