כותרות אחרונות
Search

לרגל יום האישה, משיקה קבוצת "כתר" מהלך מחולל שינוי בתעשייה הישראלית.

 

 

   לרגל יום האישה משיקה קבוצת "כתר" מהלך מחולל שינוי בתעשייה הישראלית.

החברה הכריזה על העדפה מתקנת בגיוס נשים בכל משרות החברה.

 "כתר" תהיה הראשונה בתעשייה שתשווה באופן יזום את השכר של עובדות חדשות
לשכרם הממוצע של גברים באותו התפקיד.

 

אודי שגיא, מנכ"ל "כתר": " המאבק לשוויון אינו עניין של נשים בלבד, הוא מאבק חברתי הנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו. אני רואה חשיבות עליונה להצמיח את דור המנהלות הבכירות הבא מתוך "כתר" ומתוך התעשייה הרחבה בישראל. כך נייצר מהפך ושיוויון אמיתי"

 

לרגל יום האישה הבינלאומי, מנכ"ל "כתר" אודי שגיא מכריז על מהלך פורץ דרך עבור "כתר", כמעסיקה בישראל ועבור התעשייה הישראלית בכלל. מהיום, "כתר" תקדם נשים בחברה ובתעשייה הישראלית ע"י העדפה מתקנת לגיוס נשים בכל משרה פתוחה, מתפקידי שטח ועד תפקידי ניהול בכירים מאוד. אך לא די בכך, בנוסף מעתה תשווה "כתר" מיוזמתה את תנאי ההעסקה של כל עובדת שתגויס לחברה ותציע לה באופן יזום את השכר הממוצע אותו מרוויחים גברים בתפקיד מקביל. מהלכים אלו יקדמו את תמונת ההעסקה של נשים בישראל ובתעשייה הישראלית בפרט, ויסייעו לגשר על פערי השכר המקוממים בין גברים לנשים.

 

מטרת המהלך לעורר ולעודד את ערכי השוויון המגדרי ואת מעמדן של הנשים בתעשייה בישראל, זאת על מנת להגיע לשוויון בהנהלות בד בבד עם שוויון בתפקידים מקצועיים באזורי הייצור. "כתר" בחרה להשיק את המהלך ביום האישה ולקדמו מעתה באופן קבוע, בתקווה שחברות נוספות בתעשייה ילכו בעקבותיה.

 

אודי שגיא — צילום: ינאי יחיאל.

 

אודי שגיא, מנכ"ל "כתר": "שוויון הוא ערך עליון  בכתר. שוויון בין מגזרים, גילאים וכמובן מגדרים. אנחנו ב"כתר" רוצים לעשות שינוי אמיתי במעמדן של הנשים בתעשייה בכלל ובכתר בפרט, כחלק מהשאיפה שלנו לשנות לטובה את פני החברה בישראל. ניפוץ תקרת הזכוכית ושינוי שורשי במעמדן של נשים ב"כתר" בדרגי הנהלה ותפקידי תעשייה מסורתיים הוא התחלה טובה. אך חשוב מכך, השינוי שאנו רוצים להתחיל היום מטרתו לשנות תפיסות בקרב המעסיקים בתעשייה ובקרב עובדות פוטנציאליות. את העובדות והמנהלות הבאות של "כתר" נשמח לגייס כבר היום ובכך לייצר שוויון. אבל אני רואה חשיבות עליונה להצמיח את דור המנהלות הבכירות הבא מתוך "כתר" ומתוך התעשייה הרחבה בישראל. כך נייצר מהפך. כדי לעשות זאת אנחנו צריכים בראש ובראשונה לייצר עבורן סביבת עבודה מתגמלת, כזו המעניקה הזדמנות אמיתית להתחיל, לצמוח ואז לשעוט קדימה".

 

שגיא מוסיף כי, למרות הישגים משמעותיים בעשורים האחרונים בקידום נשים, בישראל של שנת 2021 הפערים המגדריים בשוק העבודה עודם נפוצים, והדבר בא לידי ביטוי בפערי שכר ובשיעור הנשים במשרות בכירות, במוקדי קבלת החלטות ובתפקידים שעד כה היו מזוהים עם עובדים גברים. המצב הזה חייב להשתנות, גם אצלנו ב"כתר". המאבק לשוויון אינו עניין של נשים בלבד, הוא מאבק חברתי הנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו. אנחנו מקווים שהמהלך הנוכחי של כתר יעודד נשים להצטרף לתעשייה ולדרוש את שמגיע להן, ויביא לכך שחברות נוספות ילכו בעקבותינו ויתחייבו לנושא".

 

"כתר", הקבוצה הגדולה בעולם בייצור מוצרי צריכה מפלסטיק, פלסטיק ממוחזר וחומרים מתקדמים אחרים, מעסיקה ב- 8 מפעליה בישראל כ-2000 עובדות ועובדים. נשים מהוות 48% מתפקידי המטה, אך תמונת המצב המאוזנת משתנה כשזה עובר לאזור הייצור, שם מועסקות רק 13% נשים. כדי לשנות זאת ולהכשיר נשים לתפקידי איכות, ייצור, ניהול ייצור ועוד "כתר" מבינה שיש לעשות שינוי בתפיסתם של תפקידי תעשייה מסורתיים, אשר מהווים למרבה הצער חסם כניסה של נשים לתעשייה הישראלית הפורחת והמוערכת בעולם. כדי לעשות זאת תציע "כתר" הכשרות בתשלום לעובדות חדשות, גם ברמה פרטנית, על מנת שאלו יוכלו לאייש תפקידים שעד כה היו שכיחים יותר בקרב עובדים גברים. כיום מוצעות ב"כתר" כ-70 סוגי משרות שונות ומגוונות.

 

לפי נתונים שפרסם מכון אדוה, פערי השכר בישראל בשנת 2020 לא רק שלא הצטמצמו אלא אף גדלו. נתוני הדו"ח שפורסם במרץ 2020 מראים, כי על כל שקל שמרוויח גבר בישראל, אישה באותו התפקיד מרוויחה בממוצע 68.4 אגורות בלבד. פערי השכר מחריפים ומשתנים בהתאם ללאום, מגדר, גיל, השכלה ועוד*.  פערי השכר בין נשים וגברים משתנים בהתאם לסקטור העבודה המדובר ונעים בין 50% ל-26% בהתאם למיומנות.

 

יתרה מכך, שנת הקורונה החולפת רק הוסיפה וחידדה את הפערים בין גברים ונשים בשוק העבודה ונשים הן עדיין הנפגעות העיקריות מההגבלות שהוטלו על המשק. לפי נתונים שפרסם שירות התעסוקה בחודש פברואר האחרון, מתוך כ-178 אלף דורשי עבודה שנרשמו מתחילת הסגר השלישי חלקן של הנשים עמד על 67% – כ-119 אלף דורשות עבודה. בנוסף, מנתונים שפרסם מרכז טאוב, קיים חשש ממשי כי בטווח הארוך המשבר יפגע בשיעורי התעסוקה של נשים ויגדיל את פערי השכר בין גברים לנשים, שכן ניסיון העבר מלמד כי אנשים שאיבדו את עבודתם בתקופה של משבר כלכלי נטו לחוות ירידה מתמשכת בשכר. השפעה זו על שיעורי התעסוקה ופערי השכר עשויה להוביל בתורה להגדלת הפער בחסכונות הפנסיוניים של גברים ונשים. את כל אלו כתר שואפת לשנות, והשינוי מתחיל מבפנים.

 

"כתר", הקבוצה הגדולה בעולם בייצור מוצרי צריכה מפלסטיק, פלסטיק ממוחזר וחומרים מתקדמים אחרים, נוסדה בישראל בשנת 1948 והיא מושתתת על חדשנות, יזמות ועיצוב פורץ דרך. מרכז החדשנות ומרכזי הפיתוח של כתר נמצאים בישראל, וכך גם 8 מתוך 21 מפעליה בעולם, היא מעסיקה 5,000 עובדים ברחבי העולם ופועלת ב-100 מדינות. ב"כתר" עובדים כתף אל כתף עובדים מכל הדתות, בדו קיום ורעות אמיתית ויחד הם חלק מחברה גלובלית, חדשנית, המהווה גאווה ישראלית אמיתית. "כתר" היא הרבה יותר מהאייקון הישראלי של כיסא פלסטיק לבן: היא מובילה עולמית בתחום ריהוט הגינה, מחסנים, ארגזי כלים ומוצרים לבית. בין היתר בזכות אסטרטגיית הובלה במסחר המקוון באמזון ושחקנים משמעותיים אחרים בעולם. ל"כתר" יש בישראל רשת חנויות בפריסה ארצית והיא יצואן המכולות הגדול במדינה.