כותרות אחרונות
Search

מסובבים את הראש בחנוכה עם סביבוני הייטק.

"סטרטסיס" תחרות עיצוב סביבונים – זוכה דודי רוזנטל – צילום: נדב גורן.

 

מסובבים את הראש בחנוכה.

סביבונים שעוצבו על ידי עובדי "סטרטסיס" במסגרת תחרות  גלובלית הודפסו בתלת מימד וחולקו באירוע חנוכה חגיגי.

 

לכבוד החנוכה, ערכה חברת סטרטסיס תחרות בין עובדיה באתריה השונים בישראל, שחיברה בין אווירת החג, אומנות יהודית מסורתית וטכנולוגית ההדפסה בתלת מימד (וצבעונית) של המאה ה-21. והתוצאות? מסובבות את הראש.

 

נראה שכולם כבר יודעים שבאמצעות הדפסת בתלת מימד ניתן לייצר כיום הכל, החל מחלקים לכלי תעופה וציוד רפואי ועד נעליים. כעת הגיעה הטכנולוגיה לתחום נוסף ולא שגרתי: אומנות יהודית מסורתית. סטרטסיס, ענקית ההדפסה בתלת מימד, שיתפה פעולה עם חברת YouDaica, המייצרת אומנות יהודית מותאמת אישית, המודפסת בתלת מימד, לטובת תחרות עיצוב סביבונים.

 

סטרטסיס תחרות עיצוב סביבונים -הזוכים – צילום: נדב גורן.

 

עובדי סטרטסיס, באתריה השונים, הוזמנו להשתתף בתחרות, במסגרתה נדרשו לעצב את סביבון החלומות שלהם. עשרות עיצובים  נשלחו על ידי העובדים ובני משפחותיהם ושלוש הצעות זוכות עברו היישר להדפסה כמוצר ״אמיתי״ בתלת מימד. הזוכים המאושרים, ביניהם שניים מילדי עובדים, קיבלו את הודעת הזכייה מידי ד״ר יואב זייף, מנכ״ל החברה, במהלך טקס הדלקת הנר השלישי של חנוכה שנערך באתר סטרטסיס ברחובות. במהלך האירוע הופתעו הנוכחים גם לגלות שמאות סביבונים, שעוצבו על פי העיצובים הזוכים, הודפסו בתלת מימד ויחולקו במהלך החג לעובדים ולמשפחותיהם.

 

סטרטסיס תחרות עיצוב סביבונים – איתי גולה – צילום: נדב גורן.

 

בין העיצובים הזוכים ניתן למצוא סביבונים שעוצבו בצורת העיר ירושלים, כדור הארץ המצויר ורקדנית בלט.

"הטכנולוגיה החדשנית שלנו כבר הוכיחה בלא מעט תחומי תעשייה את יכולותיה להתאמה אישית ולמימוש של הדמיון האנושי״, אמר ד״ר זייף. ״אנחנו מגלים כל פעם מחדש דרכים נוספות בהן טכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד פורצת גבולות ומממשת רעיונות יצירתיים ומורכבים, גם בתחומים שלכאורה אין להם כל קשר לטכנולוגיה. תחרות הסביבונים היא בהחלט דוגמה יפה לכך. יש כאן שילוב של חדשנות, יצירתיות, טכנולוגיה מתקדמת ומסורת יהודית״.

 

סטרטסיס תחרות עיצוב סביבונים – זוכה נאדיה זינגר – צילום: נדב גורן.

 

חברת YouDaica (Powered by Laser Modeling Israel) שהדפיסה את הסביבונים הזוכים, מייצרת יודאיקה (אומנות טקסית יהודית) הנבנית ביד מקצועית ומותאמת אישית. בחברה מסבירים שזוהי מסורת ארוכת שנים להזמין חפצים סמליים מאמנים, כיוון שהמצווה מועצמת ביופיו של החפץ הנמצא בשימוש. החברה צפויה למנף את ענף היודאיקה למקומות חדשים, עם יצירות הנסמכות על טכנולוגית הדפסה תלת מימדית פורצת דרך, שיכולות לחבר גם את מי שעל הצד החילוני יותר של הסקאלה עם השורשים היהודיים. כך, לדבריו של עמר קלו, מנכ"ל YouDaica, נוצר גשר ייחודי בין המסורת היהודית עתיקת השנים, לבין אומת ההייטק הישראלית העכשווית. "היכולת שלנו לקחת את החלומות הפרועים ביותר של עובדי סטרטסיס ומשפחותיהם ולהביא אותם למציאות דרך הדפסת תלת מימד עמדה בראש מעייננו," מסביר קלו.

 

"סטרטסיס" תחרות עיצוב סביבונים – זוכה דודי רוזנטל – צילום: נדב גורן.

 

הסביבונים הודפסו במדפסת פוליג'ט J55, המדפיסה פרטים קטנים ומדויקים באיכות מעולה – בצבע ובמגוון חומרים, כגון זכוכית, שיש, אבן, דמוי עץ ואף מאפשרת את שילובם האסתטי בצורה שטרם נראתה בעולם. "מאז שהוספנו אותה ל׳ארסנל׳ הטכנולוגי של החברה, היא פתחה בפנינו אפילו עוד אפשרויות להתאמה אישית, אומר קלו ומציין כי הבחירה במדפסת זו להדפיס סביבונים אינה מקרית, שכן מדובר במדפסת היחידה בעולם שהמגש שלה (עליו מונחים האובייקטים המודפסים) גם מסתובב בזמן שראש ההדפסה נשאר במקום…

אודות סטרטסיס (Stratasys):

Stratasys היא חברה גלובלית המובילה את המעבר העולמי לייצור תוספי (additive manufacturing), עם פתרונות הדפסה תלת מימד חדשניים, בתעשיות דוגמת חלל, רכב, מוצרי צריכה ובריאות. באמצעות מדפסות תלת מימד חכמות ומחוברות, חומרים פולימריים ומערכות תוכנה חכמות מספקת Stratasys יתרונות תחרותיים בכל שלב בשרשרת ערך המוצר. כיום, הגופים והארגונים המובילים בעולם פונים אל Stratasys כדי לשנות את עיצוב המוצרים שלהם, להכניס גמישות ומהירות הגעה למערכי הייצור והאספקה שלהם ואף ​​לשפר טיפול בחולים.