כותרות אחרונות
Search

מסורת של אורות ! מחנוכיות עתיקות מרחבי העולם, דרך חנוכיות מקפסולות ממוחזרות ועד חנוכיות כסף מהודרות !

 

 

מסורת של אורות !

מחנוכיות עתיקות מרחבי העולם, דרך חנוכיות מקפסולות ממוחזרות ועד חנוכיות כסף מהודרות שימשיכו את מוסרת החג – עולם החנוכיות גדול יותר משחשבתם

חג החנוכה מספק לא מעט סיפורי ניסים ונפלאות, וגבורה ואור, כיאה לחג החוגג בדיוק את ארבעת היסודות האלו. בין אם מדובר בחנוכיות מעוצבות מבית חברת הצורפים, דרך חנוכיות עתיקות המספרות את גורלן של קהילות יהודיות ועד לחנוכיות ממוחזרות המספרות על עתיד עולמנו.

קבלו הצצה לקסם שיש לחנוכה להציע. #לארקסופגניות

 

מסקר שערכה חברת "הצורפים" עולה כי למעלה מ – 90% מכלל בתי האב היהודיים בישראל מצהירים שהם מחזיקים בביתם חנוכייה וכ- 85% מבתי האב נוהגים להדליק את החנוכייה במהלך כל ימות חג החנוכה.

 

הצורפים 2019 צלם עומרי קליין

 

אם כבר הדלקת חנוכייה כהלכתה, בגזרת העיצוב ניתן למצוא מגוון של חנוכיות מעניינות בטווח מחירים רחב, החל מ- 1300 ₪ וכלה בחצי מיליון ₪. העיצובים הפופולאריים השנה הם עיצובים מודרניים עם נגיעות קלאסיות, כך למשל דגם "בל" מתכתב באופן אירוני עם מנורה דומה מהסרט "היפה והחיה" של דיסני, לעומת זאת תוכלו למצוא את החנוכייה המודרנית "שבתאי" כפי ששמה מרמז, החנוכייה משלבת את הדימוי הטבעי של כוכב הלכת שבתאי באסתטיקה שלה, כמו גם את השילוב של זהב וכסף.

 

הצורפים 2019 צלם: עומרי קליין

 

כיום קיים מגוון הולך וגדל של חנוכיות בעיצובים עדכניים ואופנתיים מצד אחד המאופיינים בקווים ישרים ונקיים, בעלות מראה קלאסי ואלגנטי. מנגד, רבים עדיין מחפשים את החנוכיות בעיצובים מסורתיים עם יציקות ועיטורי יודאיקה המזכירות את מסורת בית אבותיהם.

 

פרט היסטורי מעניין הוא שחנוכיות "הצורפים" נצרפות ממש באותו מקום בו החל מרד הגיבורים מבית חשמונאי. מסופר כי באזור כפר דניאל בו שוכן היום מפעל "הצורפים", קרא מתתיהו החשמונאי "מי לה' אליי" ואסף אליו את הלוחמים היהודים שהגיעו  מכל 12 השבטים.

 

חנוכיית שבתאי מודרני צילום: ירון ויינברג 

 

יעקב מרדינגר, בעלים, צורף ואמן ראשי של חברת הצורפים מציין: "חברת "הצורפים" שמה לה למטרה לשמר מחד ולחדש מאידך את אמנות הצורפות היהודית. 80% מכלל מכירת החנוכיות במהלך השנה מתבצעת לפני החג. לפני החג חל גידול ניכר במכירת החנוכיות בקרב המגזר הדתי והחילוני כאחד. אנו חווים גידול של כ-35% בייצוא חנוכיות לחו"ל לעומת השנה שעברה, דבר העולה בקנה אחד עם מטרתנו: בניית מסורת יהודית חדשה לכל משפחה יהודית בארץ ובעולם".

 

חנוכייה איטלקית קטנה- נועדה להסתרה. יוצרה בשנות ה30. צילום- אלבום אישי דוד סיני

 

 

מסורת עתיקת שנים של חנוכיות:

לצד חנוכיות הצורפים המעוניינות להתחיל מסורת חדשה בקרב משפחות צעירות, בישראל קיימת קהילה של אספני חנוכיות. דוד סיני הוא "צייד חנוכיות". בין אוסף החנוכיות שלו ניתן למצוא חנוכיות מיוחדות שהגיעו לידיו כשלכל אחת מהן סיפור המתאר תלאות המסורת היהודית מכל פינה בעולם.

 

חנוכיה מאפגניסטן מכסף האמיתי שנות ה- 40 – יהדות עירק. צילום- אלבום אישי דוד סיני

 

למשל, מגש מעוטר שעבר הסבה לחנוכייה בשל תנאי השבי, חנוכייה שמחולקת ל-8 חלקים ונארזת בנפרד כדי שלא יבינו שמדובר בחנוכייה, חנוכייה מאפגניסטן המוסוות ככלי קיבול ומאירופה הקלאסית משנות ה-20, חנוכיות שנוצרו על ידי אמנים יהודים וישראלים למשל בצלאל, יעקב אגם ועוד רבים. כשלכל חנוכייה מצטרך הסיפור המסורתי שלה, מימים שבהם נדרשנו להסתיר את יהדותנו, ועד לימי קום המדינה דרך המנדט הבריטי ועוד.

 

החנוכיות שלא תמצאו בשום חנות:

במסגרת תנופת המחזור העולמית המתפרשת על פני תחומים רבים והשלכותיה הסביבתיות והחברתיות, חברות רבות התגייסו בדרכים חדשות לצמצום הפגיעה במשאבי הטבע ההולכים ומידלדלים.

 

טרנד שצובר תאוצה בשנים האחרונות שם דגש על אמנות ויצירתיות, אבל גם על החומר ועל ערך הקיימות. ודרך כך התפתחה תרבות הכנת יצירות אמנות מקפסולות הקפה הצבעוניות של נספרסו. לצד תכשיטים, מסגרות, פסלים ושאר יצירות, יוצרת האמנית מיכל ברוטפלד חנוכייה מעוצבת מקפסולות הקפה במטרה למחזר מחד ולעורר מודעות לחשיבות המחזור ומאידך לייצר אמנות, חברת נספרסו, פועלת רבות בשנים האחרונות לטובת מיחזור הקפסולות המשומשות כאשר הקפה הופך לדשן והאלומיניום ממוחזר במקרה זה, הופך לאמנות יהודית מסורתית.

 

חנוכיות מעוצבות מקפסולות ממוחזרות. מיכל מרטופלד:

 

חנוכיה  מעוצבת מקפסולות ממוחזרת. צילום: מיכל מרטופלד

 

 

חנויות הצורפים: בני ברק, רעננה, תל אביב, רמת אביב, ירושלים (כיכר השבת, כנפי נשרים, וולדורף אסטוריה) , כפר דניאל, נתב"ג וחיפה. ובאתר האינטרנט של הרשת  www.hazorfim.co.il