כותרות אחרונות
Search

פולין וישראל מציינות 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים וקשרי המסחר ביניהן

כנס בתחום הביומד בהשתתפות יזמים מפולין וישראל, משקיעים ומנכ"לי חברות ביומד; שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ, ואישים בכירים נוספים – ייערך ב-9 לנובמבר 2015 במלון קראון פלזה בתל אביב. פולין וישראל מציינות 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים ביניהן וקשרי המסחר היקף הסחר השנתי בין המדינות נאמד בכ-860 מיליון דולר

 

כנס בתחום הביומד בהשתתפות יזמים, משקיעים ואנשי עסקים מפולין וישראל, מנכ"לי חברות ביומד; שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ, ואישים בכירים נוספים – ייערך ב-9 לנובמבר 2015 במלון קראון פלזה בתל אביב.

פולין וישראל מציינות השנה 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים ביניהן וקשרי המסחר. היקף הסחר השנתי בין המדינות מוערך בכ-860 מיליון דולר והוא צפוי לצמוח בשנים הקרובות.

שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ, ציין כי ישראל הינה מובילה עולמית בתחום המחקר המדעי והיא אחת המדינות המובילות בעולם במספר הפטנטים  לנפש בתחום המכשור הרפואי. פולין נחשבת למדינה ברוכת כישרון בתחום הביומד עם גידול מהיר בפריון העבודה. חברות ביומד קטנות ובינוניות בפולין תרות אחר שיתופי פעולה בינלאומיים עם חברות זרות, בעוד שיזמים בישראל במדעי החיים מחפשים מקומות עם מומחיות ועלויות תפעול יחסית זולות. זהו מקום המפגש והסינרגיה בין פולין לישראל".

דגש רב ניתן בפולין לפיתוח נושא הטכנולוגיה והחדשנות. על פי דו"ח רשמי שפורסם לאחרונה פועלות כיום בפולין כ-2,432 חברות סטארט – אפ מרביתם מרוכזות בערים: ורשה, קרקוב ופוזנן. בכל חברה שלישית ניתן למצוא אישה כשותפה. מחצית מהסטארט-אפים בפולין מיועדים לייצוא. אחת מכל 5 חברות סטארט אפ דיווחה על צמיחה שנתית של יותר מ-100 אחוז. כל סטארט אפ רביעי פועל בשיתוף פעולה עם חוקרים מהאקדמיה.

polin 1

שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ

לדברי השגריר, השגרירות פועלת לעידוד והרחבת שיתופי פעולה בין חברות ויזמים מפולין וישראל בתחומי המחקר והפיתוח והחדשנות. וזאת, כדי להגדיל את נפח הפעילות הכלכלית. במחצית הראשונה של שנת 2015 עמד מחזור המסחר בין המדינות על כ-400 מיליון דולר והצפי עד סוף השנה הוא להשוות ואף להגדיל את היקף המחזור אשתקד, שעמד על 860 מיליון דולר. השגריר ציין כי החזון שלו הוא להרחיב את שיתוף הפעולה הכלכלי בין יזמים ומשקיעים משתי המדינות בתעשיית הביומד וההיי טק, כדי לעודד את הצמיחה והפריון במשק.

פולין, שהשתחררה מעול הקומוניזם לפני 25 שנה עם נפילת מסך הברזל, הצטרפה לאיחוד האירופי בשנת 2004 ומאז צומחת כלכלת פולין בשיעור ממוצע של כ-4 אחוז בשנה. פולין נחשבת לאחת מ-6 הכלכלות החזקות כיום באירופה עם 38 מיליון צרכנים. התמ"ג לנפש עומד על 14,400 דולר; שיעור הצמיחה מאז שנת 1990 עומד על 120 אחוז. שיעור האבטלה הינו 9.6 אחוז. פולין ניצבת במקום ה-35 בעולם במדד הפיתוח האנושי. הבנק העולמי סיווג את פולין כמדינה בעלת הכנסה גבוהה כבר משנת 2009 ומיקם אותה במקום ה-25 בעולם כמקום נוח לעשיית עסקים – זינוק של 51 מקומות למעלה בהשוואה לשנת 2009 –  השיפור הרב ביותר בהיסטוריה של האיחוד האירופי וה-OECD.