כותרות אחרונות
Search

קבוצת התיאטרון הירושלמי בשיתוף יד בן-צבי מציגים הפקת מקור חדשה: מניה – אגדה בחייה !

מניה אגדה בחייה קבוצת התיאטרון הירושלמי – צילום: אילנה בן יעקב

 

קבוצת התיאטרון הירושלמי בשיתוף יד בן-צבי גאים להציג הפקת מקור חדשה: מניה – אגדה בחייה !

עפ"י מחזה מקורי מאת פנינה גרי, בהשראת ספרה של רחל ינאית בן צבי 'מניה שוחט'

הצגות בכורה:

שני: 6.1.2019  – 21:00 – תיאטרון ענבל (יחיאלי 6 תל אביב).

חמישי: 23.1.2019 – 20:30 – בבית מזיא מסילת ישרים 18 ירושלים.

 

הפקה חדשה לקבוצת התיאטרון הירושלמי. מניה – אגדה בחייה! עפ"י מחזה מקורי מאת פנינה גרי המספר את סיפור חייה של מניה שוחט, 1961-1879, אשת העלייה השנייה, השזור היטב בסיפור היישוב בארץ ישראל, תקומת המדינה ובמפעל הקיבוצי. דרך שברי זכרונות, קטעי וידיאו וצילומי ארכיון, מוזיקה חיה, תמונות ודמויות מן העבר לומדים הצופים להכיר את דמותה רבת הפנים של מניה. אישה שהיתה אפופת חידות וניגודים אגדה בחייה ובמותה.

 

"מניה שוחט היתה בין הנשים הבודדות שכבר בתחילת המאה הקודמת חלמה ונלחמה על עולם חדש ושוויוני, סובלני וחופשי לכל אדם באשר הוא אדם ללא הבדל דת ארץ ועם" מספרת המחזאית פנינה גרי. "עוד ברוסיה שם נולדה, התנדבה בגיל 16 לעזרת תושבי כפרים נחשלים והמשיכה בתרומתה הרבה לטובת תנועת העבודה בארץ. מניה שוחט יסדה את הבסיס לקולקטיב הראשון בסג'רה, שהיווה מאוחר יותר, את הבסיס לקיבוץ ולחינוך המשותף. עוד בחייה הפכה מניה שוחט לאגדה בשל אומץ ליבה ואמונתה באדם.

 

כתבתי את המחזה בהשראת ספרה של רחל ינאית בן-צבי על מניה, בסגנון דוקו-דרמה, רציתי לספר על מניה וחבריה ובעיקר להכיר לדור הצעיר איך נבנתה הארץ ומי היו בוניה. דור החלוצים הראשון של החלום הציוני ובניהם. במחזה ביקשתי לעורר לחיים בעזרת התיאטרון את מה שהיה ומה שיכול עוד להיות" מציינת פנינה גרי.

 

במאית ההצגה גבריאלה לב."בעולם התיאטרון הישראלי העכשווי, המילה ציוני היא ביטוי שלילי לצערי ולכן הצגת יצירה כמו מניה אגדה בחייה המקדשת את חייה של אחת הנשים הדומיננטיות והפעילות יותר במפעל הציוני חשובה מאין כמוה ואפילו נחשבת למעט חתרנית. חשוב שהדור הצעיר ילמד ויכיר דמויות מפתח בהקמתה של מדינת ישראל ואחת הדרכים היא באמצעות התיאטרון". 

 

מניה אגדה בחייה קבוצת התיאטרון הירושלמי – צילום: אילנה בן יעקב

 

ד"ר נירית שלו כליפא, מנהלת המח' להיסטוריה חזותית ביד בן צבי: "רעיון המחזה" נולד לפני כמה עשרות שנים בפגישה שנערכה בצריף ביד בן צבי בין פנינה גרי ומניה שוחט. כל הצילומים וקטעי הארכיון המלווים את המחזה לקוחים מפירות המחקר, התיעוד ההיסטורי והאוספים של יד בן צבי בירושלים".

 

עיבוד ובימוי: גבריאלה לב | מוזיקה חיה (פסנתר) ועיבודים: סער שני, רן כהן | ניהול מוזיקלי: רונית רולנד | עיצוב תאורה: אדם רוטבליט | הקרנות: יונתן פרידמן, אדם רוטבליט | עיצוב סאונד: יונתן פרידמן | עיצוב תפאורה: גבריאלה לב, טליה רגב, ליאת ורדי-אלשטיין | עיצוב תלבושות ואביזרים: טליה רגב, ליאת ורדי-אלשטיין | עוזרת במאי: גייל פילוסוף | הפקה: מאיר פלדמן.

 

משתתפים: צהלה מיכאלי – מניה | סער שני – ישראל, גדע, שוטר | רן כהן – אבא, זובאטוב, יגאל, מלשין, חנקין | ענבל מילוא-בכר – רחל, חייקא, קיילה.

 

הצגות בכורה בירושלים ובתל אביב. שישי 27.12.2019 – 11:00 יד יצחק בן צבי ירושלים שני 6.1.2019  – 21:00 תיאטרון ענבל (יחיאלי 6 תל אביב) ובחמישי 23.1.2019 – 20:30 בבית מזיא מסילת ישרים 18 ירושלים.

 

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים: כאן ! 

 

קבוצת התיאטרון הירושלמי מעלה הפקות ומופיעה ברחבי הארץ ובעולם כבר למעלה מ-30 שנה. הקבוצה היא בין החלוצות המייצרת תיאטרון פרינג' בישראל. ייחודה של הקבוצה הוא בראייה הכללית של מה שקורה בירושלים, ברחבי הארץ ובעולם היהודי. הצגות והפקות הקבוצה מצליחות לשלב צבע קול תנועה, רעננות ומחשבה ולעיתים קרובות מעלה לדיון שאלות נוקבות. לאורך השנים וגם כיום מצליחה הקבוצה להשמיע את קולה של האישה הן במקורות והן בשיח התרבותי הישראלי בצורה מקורית עוצמתית ומפתיעה. קבוצת התיאטרון שוכנת בבית מזיא לתיאטרון, רחוב מסילת ישרים 18 ירושלים ומופיעה כאמור ברחבי הארץ ובעולם.