כותרות אחרונות
Search

מפעל הפיס הכריז אמש (יום ג', 5.3) על הזוכה הגדולה בפרס ספיר לספרות ע"ש פנחס ספיר לשנת 2023 בטקס מרגש שהתקיים בעיר אופקים.

מנכ"ל מפעל הפיס עו"ד בנימין דרייפוס, כלת פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2023 עופרה עופר אורן, ״ר מפעל הפיס רו״ח אביגדור יצחקי. צילום סיון פרג'.

 

מפעל הפיס הכריז על הזוכה הגדולה בפרס ספיר לספרות ע"ש פנחס ספיר לשנת 2023 בטקס מרגש שהתקיים בעיר אופקים.

 הזוכה הגדולה בפרס ספיר לספרות  ע"ש פנחס ספיר לשנת 2023: עופרה עופר אורן על ספרה "מה קרה להגר באילת".

הזוכה בפרס "ספר הביכורים" של פרס ספיר לספרות  של מפעל הפיס לשנת 2023 אילנה רודשבסקי על ספרה "טסקה".

 

מימין: מנכ"ל מפעל הפיס עו"ד בנימין דרייפוס, כלת פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2023 עופרה עופר אורן, ״ר מפעל הפיס רו״ח אביגדור יצחקי. צילום סיון פרג'.

 

טקס פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס גאה להתארח השנה באופקים מתוך הזדהות ותמיכה בתושבי הדרום, ומתוך אמונה בכוחה של התרבות והאמנות לחזק ולרפא.

 

הטקס, בהנחייתה של חן אמסלם – זגורי, התקיים במעמד יו"ר מפעל הפיס רו"ח אביגדור יצחקי, מנכ"ל מפעל הפיס בנימין דרייפוס, ובהשתתפות: עידן רייכל, זהבה בן, ג'ימבו ג'יי ומקהלת הילדים של אופקים,

וכן בהשתתפות המועמדים הנרגשים ובני משפחותיהם, תושבי אופקים וילדי העיר, אורחים ומוזמנים נוספים.

 

הזוכים בפרס ספיר ובפרס הביכורים נבחרו על-ידי ועדת השיפוט בראשותו של מר אורן נהרי (עיתונאי, פרשן, מחבר ספרי עיון ומרצה), יחד עם חברי הועדה: פרופ' אבנר הולצמן (החוג לספרות באוניברסיטת תל-אביב; חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וחבר האקדמיה ללשון העברית), ד"ר תמי ישראלי (ראש החוג לספרות במכללת לוינסקי, מבקרת, עורכת ראשית "מופת"), ד"ר שמוליק פאוסט (חוקר ספרות חז"ל ישראלי, מבקר ספרות ועורך במוסף "שבת" של עיתון מקור ראשון), ד"ר זהר אלמקייס (סופרת, מתורגמנית, חוקרת תרבות, דוקטורנטית), ליאת אלקיים (סופרת, עיתונאית, בעלת טור, מועמדת לפרס ספיר ביכורים 2019).

 

את הפרס לזוכה בפרס ספיר לספרות העניק יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי.

 

הזוכה ב"פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2023" תקבל מענק בסך 180 אלף ₪ – וספרה יתורגם וייצא לאור בשפה הערבית ויתורגם לשפה זרה נוספת, על-פי בחירתה. בנוסף, ירכוש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מספרי חמשת הסופרים שנבחרו במסגרת "הרשימה הקצרה" ובמסגרת "ספר הביכורים", ויעניק אותם כמתנה לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

 

מימין: יו"ר ועדת השיפוט מר אורן נהרי, זוכת פרס הביכורים אילנה רודשבסקי, יו״ר מפעל הפיס רו״ח אביגדור יצחקי. צילום סיון פרג'.

 

את הפרס במסלול הביכורים העניק לזוכה מר אורן נהרי, יו"ר ועדת השיפוט. הזוכה במסלול "פרס הביכורים" תקבל פרס כספי בסך 75 אלף ₪.

 

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי, בירך את הזוכים ואמר: "מפעל הפיס גאה להוביל את פרס ספיר לספרות זו השנה ה-23. מטרתו של הפרס, שהפך ברבות השנים למוסד היוקרתי ביותר בתחומו בישראל, היא להוקיר את סופרות וסופרי ישראל ואת הספרות העברית שמהווה אבן יסוד בתרבות שלנו.

השנה, מטבע הדברים, הטקס כולו מתקיים בצל האסון הלאומי הנורא שפקד את מדינתנו ב-7 באוקטובר. מפעל הפיס ימשיך לעודד את היצירה הספרותית לצד הפצע והכאב, למען ניצחון הרוח".

 

יו"ר ועדת השיפוט, מר אורן נהרי: "אופקים, המקום שבו נערך הטקס השנה, ממשיך להזכיר לנו – ואין אדם במדינה שאינו זוכר, אינו מודע, לכך שאנו בעיצומו של משבר. בעיצומה של מלחמה. ופעמים רבות כשחבריי ואני דנו בספרים, איזה ספר טוב יותר, מה משקף יותר את המדינה, את החברה הישראלית, עברה בנו התחושה שזה מוזר, אולי אפילו טיפה הזוי לדבר על ספרים כשברגע זה נמקים חטופים במנהרות החמאס, ברגע זה נלחמים חיילינו נגד ארגון טרור ג'יהאדיסטי, אכזרי, צמא דם ונפשע, מרחק קילומטרים ספורים מכאן, ונלחמים גם בצפון, ובזירות נוספות.

אבל אחת העוצמות הגדולות של ישראל, ותמיד היתה, זו התרבות הישראלית. על כל גווניה. הרי גם בעיצומה של מלחמת העצמאות, הקשה במלחמות ישראל, נכתבו שירים, הושרו פיזמונים, נכתבו ספרים ועלו הצגות תיאטרון. ואנו, כולנו, נלחמים על דמותה של מדינת ישראל, על עתידה, וכן, התרבות הישראלית היא נדבך מרכזי במדינה, חלק מהותי מהעם, שאני מזכיר לכולנו שנקרא, בין השאר, עם הספר.

פרס הביכורים אפשר לטעון מרתק לא פחות מהפרס הראשי, כאן אנו מגלים את הסופרים והסופרות הבאים של ישראל, הקולות הרעננים. אנו, השופטים, מסתכלים על איכות ספריהם כמובן, וגם שואלים את עצמנו מי יהיה הקול המוביל הבא בספרות הישראלית. הספר הנבחר השנה נפלא, מיוחד, מקורי וישראלי".

 

מימין: גיל הראבן, עופרה עופר אורן, אורלי קסטל-בלום, תמי בצלאלי, חנוך מרמרי. צילום סיון פרג'.

 

ראש עיריית אופקים, מר יצחק דנינו: "העיר אופקים כידוע חוותה טלטלה קשה בעקבות אירועי ה-7.10, בעבור 47 אנשים זה היה היום האחרון בחייהם ומשפחת השכול של אופקים הוכפלה. אנחנו מקיימים את הטקס כדי להוקיר את יוצרי השפה העברית. גם לנו באופקים יש הרבה סיפורי גבורה שנולדו בעקבות הטבח הנורא. אנחנו יכולים לומר שהעיר אופקים היא עיר של גיבורות וגיבורים, מדי יום אנו נחשפים לעוד ועוד סיפורי גבורה ואנו מלאי הערכה לכל האנשים הגיבורים שהתייצבו מול פני הרוע כדי להציל חיים. אני מודה להנהלת מפעל הפיס על השותפות ארוכת הימים, שנמשיך בשיתוף פעולה מבורך זה לשנים רבות למען מדינת ישראל".

 

על התוכנית האמנותית הייחודית של הערב המרגש: 

השחקנית חן אמסלם-זגורי הנחתה את הטקס ואת השידור בו הופיעו מגוון רחב של מוזיקאים בתכנית אמנותית ייחודית: המוזיקאי והיוצר עידן רייכל ביצע את שירו החדש "עד שתחזרי אליי" הנוגע בנימים הכי חשופים וכואבים של החברה הישראלית בימינו,  את השיר "בואי" יחד עם הזמרות כברה קסאי ומיה אברהם ואת השיר "אהבה כזאת" במשותף עם זהבה בן. הזמרת זהבה בן ביצעה בחשיפה ראשונה שיר חדש "כמו פעם" שהיתה חלק מכתיבתו. במיוחד בתקופה כזו, החליטה זהבה שהיא חייבת להוציא לאוויר העולם שיר נחמה. שיר שכולו אופטימיות ותקווה לימים טובים. שיר שמייחל לחיבוקים של פעם שבאים מתוך אהבה טהורה ושאינם תלויים בדבר. הקליפ לשיר צולם באופקים יחד עם להקת צלילי אופקים. אמן המילים ג'ימבו ג'יי (עומר הברון) ולהקת ספא עם אורית טשומה ואברהם לגסה ביצעו את "במקום בו אני גר", שיר שכתב ג'ימבו ג'יי לפני כשנה עת ישב בחדרו בקיבוץ אור הנר שבמערב הנגב הצפוני. אחרי ה-7 באוקטובר, השיר קיבל משמעות חדשה ומצמררת, כמו רבות מהיצירות שכתב על החיים בעוטף עזה. "במקום בו אני גר – זכינו במדליה מזהב בריצה לחדרים מבטון…" הוא כתב כשנה לפי ה 7 באוקטובר. ברקעי השירים שולבו תמונות ואיורים של המחלקה לתקשורת חזותית של בצלאל שאיירה את עוטף עזה במטרה להנציח את יופיו של העוטף מלפני האסון, כפי שהיינו רוצים לזכור אותו.

 

מימין: מנכ״ל מפעל הפיס עו״ד בנימין דרייפוס, אורלי קסטל-בלום, גיל הראבן, עופרה עופר אורן, יו״ר מפעל הפיס רו״ח אביגדור יצחקי, ראש מועצת הפיס לתרבות ואמנות דולין מלניק, תמי בצלאלי, חנוך מרמרי. צילום סיון פרג'.

 

נימוקי ועדת השיפוט לספר הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2023  ונימוקי ועדת השיפוט לזוכה בפרס ספר הביכורים:

 

נימוקי זכייתו של הספר "מה קרה להגר באילת" מאת עופרה עופר אורן / בהוצאת כנרת זב"מ: "מה קרה להגר באילת" הוא ספר בעל עוצמה נדירה שנובעת הן מתכניו והן משליטתו באמצעי המבע הספרותי. זהו מחזור של 336 סונטות המתכנס לכדי רומן ששוזר ביד אמן סיפור שראשיתו התעללות מינית מבית, והמשכו מסע חיים אכזרי ופלאי. הוא מגולל חיים וטראומה של אשה אחת שהיא נשים רבות. זהו ספר מכאיב, עוצר נשימה וחכם, ששואב את הקוראים ומאתגר תבניות סיפוריות מקובלות בספרות העברית.

 

נימוקי זכייתו של ספר הביכורים "טסקה" מאת אילנה רודשבסקי / בהוצאת שתים בית הוצאה לאור: ברומן הביכורים שלה, ״טסקה״, בוראת אילנה רודשבסקי עולם ייחודי בהתרחשויות שבו כמו גם בלשונו, בין שפה ארכיטקטונית לעברית הייחודית של עולים מברית המועצות לשעבר. דרך דיוקנה העשיר בניואנסים של משפחה קטנה אחת, הספר מתבונן בעיניים רעננות ושנונות ביופיו ובכאביו של המקום הזה, על ההגירה, תחושות השליחות והחלוציות, האידאולוגיה הבלתי נלאית, וכובד משקלה של ההיסטוריה שבו.

 

 

פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה, והוא מחולק זו השנה ה-23.

 

להלן רשימת הזוכים בו לאורך השנים:

שנת 2000: חיים סבתו, "תאום כוונות", בהוצאת ידיעות אחרונות

שנת 2001: דויד גרוסמן, "מישהו לרוץ איתו", בהוצאת הקיבוץ המאוחד

שנת 2002: גיל הר אבן, "שאהבה נפשי", בהוצאת כתר ספרים

שנת 2003: אמיר גוטפרוינד ז"ל, "אחוזות החוף", בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

שנת 2004: דן צלקה ז"ל, "ספר האלף בית", בהוצאת חרגול

שנת 2005: אלונה פרנקל, "ילדה של", בהוצאת מפה

שנת 2006: רון לשם, "אם יש גן עדן", בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

שנת 2007: שרה שילה, "שום גמדים לא יבואו", בהוצאת עם עובד

שנת 2008: צבי ינאי ז"ל, "שלך סנדרו", בהוצאת כתר

שנת 2010: יורם קניוק ז"ל, "תש"ח", בהוצאת ידיעות ספרים

שנת 2011: חגי ליניק, "דרוש לחשן", בהוצאת הספרייה החדשה הקיבוץ המאוחד

שנת 2012: שמעון אדף, "מוקס נוקס", בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

שנת 2013: נעה ידלין, "בעלת הבית", בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

שנת 2014: ראובן נמדר, "הבית אשר נחרב", בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

שנת 2015: אורלי קסטל-בלום, "הרומאן המצרי", בהוצאת הספריה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד/ספרי סימן קריאה.

שנת 2016: מיכל בן-נפתלי, "המורה", בהוצאת כתר ספרים.

שנת 2017: אסתר פלד, "פתח גדול מלמטה", בהוצאת בבל.

שנת 2018: אתגר קרת, "תקלה בקצה הגלקסיה", בהוצאת כנרת זמורה דביר

שנת 2019: אילנה ברנשטיין, "מחר ניסע ללונה פארק", בהוצאת כנרת זמורה-ביתן, דביר
שנת 2020: סמי ברדוגו, "חמור", בהוצאת הספרייה החדשה

שנת 2021: הילה בלום, "איך לאהוב את בתך", בהוצאת כנרת זמורה דביר

שנת 2022: אורית אילן, "אחות לפליאדות", בהוצאת ידיעות ספרים

שנת 2023: עופרה עופר אורן "מה קרה להגר באילת" בהוצאת כנרת זמורה-ביתן, דביר