כותרות אחרונות
Search

הסופגניות אמנם מתוקות וטעימות אך הן יכולות להיות גם מסוכנות !

זהירות סופגניות יכולות להיות מסוכנות !

הסופגניות אמנם מתוקות וטעימות – אך מצד שני, מדי שנה יש עשרות מקרים של ילדים ומבוגרים שנחנקו תוך כדי  אכילת סופגנייה.

ד"ר בני רביב מנהל המחלקה ליחידה דחופה במרכז הרפואי לגליל: "אני ממליץ להורים להשגיח במיוחד על תינוקות וילדים עד גיל 5 בעת אכילת סופגניות ומזהיר גם מפני התופעה של חימום סופגניות במכשירי המיקרוגל – הריבה בסופגנייה מגיעה לטמפרטורה גבוהה ועלולה לגרום לכווייה".

 

חג החנוכה הוא חג שמח וטעים ועפ"י סקרים קרוב ל-80% מהישראלים אוכלים סופגניות בחג , אך מדי שנה יש עשרות מקרים של מבוגרים ובעיקר ילדים שנחנקים מאכילת סופגנייה.

 

ד"ר בני רביב – מנהל המחלקה ליחידה דחופה (חדר מיון) במרכז הרפואי לגליל מציין, שבשל התופעה הנ"ל הורים צריכים להקפיד על אכילת סופגנייה ע"י תינוקות וילדים עד גיל 5 , ומומלץ לחתוך את הסופגנייה לחתיכות קטנות ולהשגיח על הילדים בעת אכילת הסופגנייה.

 

ד"ר רביב מציין עוד, שרבים בוחרים לחמם את הסופגנייה במכשיר מיקרוגל אך יש לזכור שבשל העובדה שבעת חימום הריבה בסופגנייה מגיעה לטמפ' גבוהה ויש חשש לגרימת כוויות בפה בעת אכילת הסופגנייה.

 

ד"ר בני רביב מנהל המחלקה ליחידה דחופה במרכז הרפואי לגליל צילום: יח"צ

 

מנהג נוסף אופייני לחג הוא טיגון סופגניות ולביבות. בזמן השימוש בשמן חם למנוע מילדים להתקרב למחבת או לסיר החם בעת הטיגון ויש להימנע מלשפוך מים על השמן הבוער ומומלץ להעזר בכפפות או במגבת מטבח בכל התזה של הסיר או המחבת.

 

בכל מקרה שנוצרת כווייה משמן חם יש לשטוף את המקום במים זורמים, להרגיע את האדם הנפגע, אין למרוח חומרים או משחות העלולים להחריף את מצב הכווייה ואף לגרום לזיהום ולפנות את הנפגע בהקדם לטיפול רפואי למוקד רפואה קרוב או לחדר מיון למנוע החמרה במצבו הרפואי.

 

לסיכום, חג החנוכה הוא חג משפחתי עם המון אור ושמחה אם ננקוט בכל אמצעי הזהירות לעבור אותו בשלום.