כותרות אחרונות
Search

לזכור ולא לשכוח

לזכור ולא לשכוח

"המסע הזה עיצב לכל אחד מאיתנו חלק גדול באישיות ובאופן בו נמשיך לחיות"

זיכרונותיה של לרין בדאנה מתנדבת נוער מד"א מתחנת לוד * כמדי שנה, יצאה משלחת מד"א הכוללת 18 מתנדבי נוער מגן דוד אדום מכל רחבי הארץ ו-3 בוגרים מלווים לשבוע היסטורי על אדמת פולין * מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אין כיום דבר, לא בפולין ולא בשום מקום אחר, שיוכל להמחיש או לפתח את דמיון האדם על הזוועות הנוראיות שהתרחשו באמת בימי השואה"

 

מזה שנים יוצאת משלחת נוער מד"א לפולין לקראת יום השואה. גם השנה, יצאה המשלחת לסיור על אדמת פולין וייצגה בכבוד את ארגון מגן דוד אדום ואת בני הנוער בישראל. יחד עם בני נוער נוספים מרחבי הארץ, עברו חברי המשלחת שבוע משמעותי וחשוב במהלכו התרגשו, התעצבו, שמעו על סיפורי גבורה שונים מניצולי שואה וחסידי-אומות-עולם שליוו אותם ולמדו רבות על עברו של העם היהודי וחוסנו במהלך מלחמת העולם השנייה.

 

המסע לפולין הוא חוויה מטלטלת לכל אדם אשר מגיע למקומות האלו, ובוודאי למתנדבי מד"א שעוסקים בהצלת חיים כחלק מפעולות היומיום שלהם. נעה סיידל-קייסינג ממרחב ירושלים סיפרה על אשר חוותה כשביום שבת, עשו את מסלולם של יהודי העיר קרקוב בדרכם אל הגטו: "כל אותו היום היה ניתן להרגיש את החור העצום שנפער בעיר הזאת, חור שניתן למלא באמצעות הנצחה, סיפורים וחיים. החיים האלה התקיימו בזכות אותם חסידי אומות עולם, שזכינו לפגוש אחת מהם במוצאי השבת. תחושות ההערכה, הכבוד והכרת התודה אליה פרצו בבת אחת במחיאות כפיים שהרעידו את האולם ואת הלבבות. באותו אולם היו משלחות רבות שהוכיחו שכל אחד ואחד מהם מתכוון להנציח את הקורבנות שנרצחו".

 

הדר אדרעי המתנדב בתחנת קצרין של מד"א וטל בן שטרית המתנדב בתחנת עפולה, התרגשו במיוחד כשהגיעו ליער הילדים: "היום דיברנו רק על הילדים. הילדים הקטנים עם החיוך המתוק והתמים, הילדים שהיו צריכים להילחם כדי להישאר בחיים. כשהגענו ליער ראינו גדרות, שבמקום לתחום ארוגות של פרחים תחמו אדמה מלאה בגופות של ילדים. אין ספק שכל הדברים והמקומות שראינו במסע חיברו אותנו לעמנו ולשורשינו".

 

לרין בדאנה, מתנדבת נוער מד"א מתחנת לוד סיפרה על החוויה שלה: "לפני כחודש, יצאנו למסע לפולין, המסע שהפך לרובנו דפים במחברות היסטוריה, זיכרונות מסצנות בסרטי שואה ומביקורים ב"יד ושם".

 

כל אחד מאיתנו צבר חוויות שונות ואישיות, רגעים ותמונות שלא יישכח ופשוט יחרטו בזיכרונו לעד. במסע לפולין עולות הרבה שאלות, שאלות על עצמך, על האמונה שלך שלא לכולן יש תשובות. המסע הזה עיצב לכל אחד מאיתנו חלק גדול באישיות ובאופן בו נמשיך לחיות. זו הייתה חוויה מעצימה, מטלטלת רגשית, ומחזקת אשר גורמת לך בעיקר להעריך את הזכות לחיים וחירות שניתנה לך."

 

במהלך המסע ביקרו חברי המשלחת של נוער מד"א במחנות הריכוז וההשמדה שבקרקוב, באושוויץ – בירקנאו, בקטוביץ, בפלאשוב, בקילצה,  במיידנק ובוורשה. כמו כן, מתנדבי נוער מד"א ערכו ביקורים גם במקומות היסטוריים נוספים בפולין, ביניהם אנדרטת רפפורט, אנדרטת הלב השבור, בית הכנסת בטיקוצ'ין, בית הכנסת הגדול בנוז'יק ועוד.

 

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אין כיום דבר, לא בפולין ולא בשום מקום אחר, שיוכל להמחיש או לפתח את דמיון האדם על הזוועות הנוראיות שהתרחשו באמת בימי השואה. למרות זאת משלחות מד"א, הבוגרים והנוער יוצאים בכל שנה לספוג את המעט שבמעט ולפחות להגיע מצוידים בדגלי ארץ ישראל אל אדמת פולין ואל המקומות בהם נספו מיליוני יהודים בשואה. ואין ספק כי מדובר בחינוך ראוי והכרחי לדורות של נוער ישראלי, שעליהם לזכור ולא לשכוח. מד"א, כארגון שמציל חיים ומהווה את הארגון ההומניטארי המשמעותי ביותר בישראל, מציב לעצמו למטרה ללמד את בני הנוער שאסור לעמוד שותקים אל מול זוועות המתרחשות סביבנו."