כותרות אחרונות
Search

נגב תור: סיורי קיץ אורבניים מיוחדים ברחבי הנגב.

צילום: דורון אורגיל

 

נגב תור: סיורי קיץ אורבניים מיוחדים ברחבי הנגב.

סיור קולינרי בבאר שבע, פגישה עם אמנים במצפה רמון וטעימות בירה בערד הם רק חלק מהאפשרויות שמציע מיזם "נגב תור" של הרשות לפיתוח הנגב במהלך חודשי הקיץ.

 

חודשי הקיץ ידועים כתקופה פורה בכל הנוגע לתיירות אולם השנה עם ההמלצה להימנע מטיסות וחופשות בחו"ל משפחות רבות צפויות לחפש אטרקציות חדשות וייחודיות ברחבי הארץ. הרשות לפיתוח הנגב מזמינה את הציבור להשתתף במיזם "נגב תור" סיורי קונספט אורבניים  – המספרים את סיפורם של השכונות והערים ברחבי הנגב. המיזם יתקיים במהלך חודשי הקיץ ללא עלות אך מותנה בהרשמה מראש.  על מנת להמנע משעות החום בחודשי הקיץ הסיורים יתקיימו בשעות הבוקר והערב, במהלכם יגלו המסיירים מקומות, טעמים וניחוחות שלא הכירו.

 

יוזמת "נגב תור" נוסדה במהלך תקופת הקורונה לטובת מתן מענה לעסקים המקומיים ותעשיית התיירות, ביניהם מורי הדרך והמדריכים, אשר נפגעו בימי המשבר. הסיורים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום אך דורשים הרשמה מוקדמת באתר ותלויים במספר הנרשמים בכל סיור.

 

מנכ"ל הרשות לפיתוח הנגב, משה מוריוסף: "הרעיון מאחורי יוזמת 'נגב תור' לאפשר תמיכה בעסקים הקטנים בנגב, אשר ספגו פגיעה משמעותית בתקופת הקורונה. שמחנו לראות את הצלחת המיזם אשר הביאה איתה מטיילים רבים למגוון סיורים רחב ומעניין. לאור ההצלחה החלטנו להמשיך את הסיורים בחודשי הקיץ וכך להמשיך ולחשוף את המטיילים לסיפורים האורבניים הפזורים ברחבי הנגב, וגם לעסקים המקומיים."

 

באר שבע:

סיור קולינרי ברחוב רינגלבלום התוסס.

 

צילום נעמה ספיר

 

רחוב רינגלבלום, מעוז הסטודנטים בבאר שבע, צבעוני ותוסס בכל שעות היום ועד השעות הקטנות של הלילה. בסיור תכירו את הקשר המיוחד והמעניין שבין אוניברסיטת בן גוריון לעיר באר שבע, בין הסטודנטיות והסטודנטים לשכונות והשיכונים. תחוו את הסצנה המקומית בסיור מלא בטעימות קולינריות, בהיכרות עם מיזמי התרבות והאמנות במרחב הציבורי ובמפגש מרתק עם היזמים המקומיים!

 

הסיור מפגיש עם טעמים, קולות, וסיפורים מעניינים על הקשר וגם המתח בין הסטודנטים המתחלפים ובין תושבי הקבע של השכונה והרחוב. לפעמים זה בהרמוניה ולפעמים זה בדיסוננס. וכדי לדעת ליישב בין הדברים, צריך לסייר, לשמוע, לטעום ולהכיר.

 

שכונה ה׳ אדריכלות, עסקים ואמנות.

מגלים את השכונות הוותיקות של באר שבע – סיור בשכונה ה' בין עסקים, אמנים, עליה, קהילה וההשפעה של "ניסוים ארכיטקטוניים". הסיור יתחיל בתפר של שכונה ה׳ הישנה הממחיש את הפער בינה ובין הקמתה של השכונה ״לדוגמא״ הנמצאת מעבר לכביש. הסיור חושף את המרקם הייחודי של שכונת המשעולים שמהווה עבור ארכיטקטים רבים השראה, ובנויה כשכונת "שטיח" – כשלכל בית חצר פנימית קטנה, ובין הבתים מחברים משעולים מקורים למחצה. בניה זו מהווה מעין גרסת בטון לבניה מדברית קדומה.

 

בסיור יתגלה אופיה המיוחד של הקהילה הפורחת והמגוונת, במהלכו יפגשו המסיירים חלק מהאנשים והעסקים המיתולוגיים והחדשים שהיו ועודם בשכונה, אומנים אשר בחרו להתמקם דווקא בשכונה זו, כמו סימון סימון המרגשת, ואף ניתן יהיה להשתתף בסדנת אמנות ייחודית.

 

ירוחם:

יזמות סוף! (העולם שמאלה) – אנחנו השממה?

 

צילום: חני בריגע

 

שתי הירוחמיות, חני בריגע ורויטל אללוף-מליש יקחו אתכם לסיור יזמות, זהות ותרבות מנקודת מבט ירוחMEET. במהלך הסיור תכירו את הנכסים התרבותיים של ירוחם, את ההון האנושי המגוון והמיוחד שהופך אותה למה שהיא. תפגשו יזמיות ויזמים שונים עם סיפורי חיים מרתקים שהביאו את כולם בסופו של דבר לפתח יזמות בעיירה המדברית שוקקת החיים.

 

תבקרו בגן הילדים הראשון של ירוחם, אליו הגיעו ילדי הוותיקים ולימים הפך למאפייה הראשונה והגדולה של הישוב, שעד היום מייצרים בה מאפים ממתכונים סודיים מימיה הראשונים של העיירה. תבקרו גם יזמיות צעירות שהגיעו לעיירה בשנים האחרונות ופתחו בה מרכזי תרבות וקולינריה. כל אלו יחד מייצרים את מרקם הקהילות המיוחדות שחיות היום בירוחם והופכות אותה לכל כך מיוחדת. בין האנשים שתפגשו, הירקן המיתולוגי של ירוחם, ממקימי הישוב, שלא עזב אותה מעולם.

משך הסיור כשעה וחצי. הסיור מתאים לכל המשפחה.

 

ירדנו לירוחם – סיור מקומי חלוצי

הסיור מתחיל בנקודה בה הכל התחיל…

 

צילום: חניאל אלמקייס.

 

סיפור המעברות, המגלה את סיפור הקמתה של ירוחם, זהותם של התושבים הראשונים והעליות. משם תמשיכו לגלות את עולם התעסוקה של ירוחם, ותסיירו באיזור התעשייה הראשון שהוקם בעיר, ובו תלמדו על הניגודיות בין הדעה הקדומה הישנה לעולם התעסוקה החדש שנפתח.

 

בהמשך הסיור עובר במרכז המסחרי "המאובק" של ירוחם, שם תשמעו את האמת מאחורי השיר ותפגשו את בעלי העסקים הפועלים במקום. שם יזכו המסיירים לטעום את הסיפור של מאיה ורוזי, מ"מאיושקה", להנות ממשהו קר בלב מדבר אצל שי מבית הקפה וחנות התבלינים "מוסקט", ולפגוש את הדסה בעלת הסטודיו "זואק". הסיור יסתיים בתצפית מרתקת בעיר תוך האזנה מוזיקה מקומית.

 

שדרות:

שדרות מאז ועד היום

סיור שיהפוך את כל מה שחשבתם על העיר שדרות. בכלי התקשורת שומעים על שדרות תמיד בהקשר הביטחוני אבל יש בעיר המיוחדת הזו כל כך הרבה מעבר לזה. בסיור תבינו מדוע יצאו כל כך הרבה יוצרים מוכרים ממנה.

 

הסיור עובר בין תחנות על יזמות קולינרית, תיירות המתכתבת בהומור עם הכותרות הבטחוניות, תחשפו לסצנת חיי הלילה הענפים, תגיעו לכפר בלב שדרות שמייצג את הציונות של ה-121 ותכירו אנשים מיוחדים.  אורך הסיור כשעה וחצי והוא כולל סיפורים מעניינים, מפגש עם אנשים מיוחדים וטעימות קלילות.

 

מצפה רמון:

Inside Mitzpe סיפורים מצפאים

מצפה רמון היא עיירה קסומה, מלאה סיפורי יוצרים ואמנים, יזמים, חלוצים ומקימים, משפחות ותיקות וחדשות וקהילות מגוונות. כל אלו יוצרים פסיפס עשיר, מרתק ומלא השראה – אלו החומרים שמהן עשויה "מצפה". בסיור תשמעו סיפורים מהעבר המפתיע לצד חוויות יומיומיות של אנשי המקום, פועלם ויצירתם, תפגשו אנשים מעניינים, וגם תטעמו גלידה וכנאפה מעסקים מקומיים ומפתיעים. מדובר בסיור מפתיע ובו המסיירים יזכו להנות מפעילות תרבותית משתנה כמו תערוכת אומנות, מציגי קרקס ועוד משום שכל יום קורה במצפה משהו אחר.

 

נתיבות:

נתיבות מאז ועד היום.

 

צילום: פרטי.

 

איך זה קרה שנתיבות נחשבת ב-5 שנים האחרונות לעיר השלישית המבוקשת ביותר למגורים במדינת ישראל – לפי סקר של חברת הנדל"ן מדלן. נתיבות, שהחלה כמעברה בשנת 1954 עברה מהפך משמעותי לאורך השנים. במהלך הסיור תגיעו למקומות אותנטיים שקיימים עשרות שנים לצד מקומות חדשניים, יצירתיים ומפתיעים.

 

בסיור תשמעו על יזמות פורצת דרך, תשמעו סודות על תעשיית היופי בערוגות- חנות קוסמטיקה אורגנית, ואפילו תזכו לקפיצה קטנה לחו"ל. אורך הסיור כשעה וחצי ומשלב סיפורים מעניינים, מפגש עם אנשים מיוחדים וטעימות קלילות.

 

ערד:

גרפיטי, רוחות רפאים ובירה בוטיק ברובע האמנים ערד

 

צילום: דורון אורגיל

 

גרפיטי, רוחות רפאים ובירה בוטיק ברובע האמנים על חורבות אזור תעשייה נטוש בקצה העיר הוקם רובע אמנים יוצא דופן, שכלל לאורך השנים מוזיאונים פרטיים עצומי ממדים, סדנאות אמנים ועסקים יצירתיים.

 

בסיור תשמעו על האנשים שפעלו ופועלים ברובע, תסיירו בין יצירות פרויקט הגרפיטי pow wow שהגיע מהוואי לערד, בו השתתפו עשרות אומנים מרחבי העולם וזכה לחשיפה בינלאומית, תזכו לטעום קפה שנעשה בסטודיו קופי ע"פ ידע קדמוני מהאי ג'אג'ו בקוריאה, תריחו את הסבונים של "יונת מדבר" ותסיימו בטעימות בירה בוטיק במבשלת שיטה, ממבשלות הקראפט היצירתיות בארץ, הפועלת במקום.

 

חלומות בבטון: תכנון, קהילה ואמנות בלב העיר

סיפור תכנונה של העיר הליניארית הראשונה בישראל: בשנות ה 60 נבנתה העיר ערד כניסוי ראשון מסוגו של בנייה מדברית המעודד קהילתיות. בסיור תעברו בין המדרחובים רחבי הידיים, גינות הבטון שחודשו לאחרונה, בתי הפטיו ההיסטוריים והמרכז המסחרי – המהווה מקום מפגש לאינספור קהילות ותרבויות.

 

כמו כן במסגרת הסיור תבקרו במרכז התרבות בערד, בו תצעדו על צילום אוויר ענק של העיר, ותסייר בתערוכות החדשניות של המרכז לאמנות עכשווית. לאורך הסיור יוצגו יצירות מעוררות השראה של אמנים בעקבות שהותם בעיר. במהלך הסיור תחשפו לעסקים המקומיים בכיכר העיר, בהם תוכלו לטעום פירות יבשים ותבלינים מהמזרח, מאפים קווקזיים מיוחדים ועוד.