כותרות אחרונות
Search

רי/מקס ישראל, רשת התיווך הגדולה בישראל מסכמת את שנת העבודה 2017

רי/מקס ישראל, רשת התיווך הגדולה בישראל מסכמת את שנת העבודה 2017

רי/מקס ישראל, רשת התיווך הגדולה בישראל, קיימה הבוקר את מסיבת העיתונאים השנתית שלה במהלכה הציג מנכ"ל הרשת, ברנרד רסקין, תמונת מצב של שוק הנדל"ן בישראל בשנת 2017, סקירה על פעילות הרשת בשנה החולפת וכן תחזית לשוק הנדל"ן בשנת 2018.

ברנרד רסקין, מנכ"ל רי/מקס ישראל: "בהעתקת אוכלוסין לא פותרים בעיות דיור" מנכ"ל הרשת אמר היום את הדברים במסיבת העיתונאים השנתית של רי/מקס, במהלכה הציג את נתוני הרשת לשנת 2017 ואת התחזית לשנת 2018: "עליית מחירים זהה לזו שהתרחשה השנה, ואף מעבר לכך"

 

רסקין, הגדיר את שנת 2017 כ"שנת הפספוס" בשוק הנדל"ן ואמר: "השנה העמיק חוסר הביטחון בשוק. 2017 התאפיינה בירידה בהתחלות בניה, בריחת כסף ישראלי לחו"ל ובעיקר בצבירת ביקושים מסוכנת מצד הקונים, דבר שהוביל לעליות מחירים בשוק השכירות. בדיעבד, השנה רק התרחקנו מהיעדים שאותם הציבה הממשלה – ירידת מחירים וכניסה של מבקשי דיור אל דירות בבעלותם".

ברנרד רסקין, מנכ"ל רי/מקס ישראל – צילום: ישראל כהן

לדברי רסקין את בריחת הכסף הישראלי לחו"ל מרגישים גם בסניפים נוספים ברשת רי/מקס העולמית. כדוגמא למגמה הביא נתונים על הסניף  ברומניה, שם נרשמה עלייה של 30% בפניות של משקיעים ישראלים. כמות המשקיעים הישראלים ברומניה הביאה את רי/מקס העולמית לבחור בזכיין ישראלי להפעלת הסניף הרומני.

 

רסקין מוסיף: "נוצר מצב אבסורדי בו כסף ישראלי פותר בעיות דיור בחו"ל"…………………….."המשקיעים הם אינם האויב – הם טריגר הכרחי להגדלת התחלות הבנייה. המשקיעים בשוק אקוטיים למוטיבציה של יזמי הנדל"ן ואלו אחראים על התחלות הבנייה. יותר משקיעים – יותר דירות".

 

בהתייחסו לתכנית מחיר למשתכן אמר רסקין כי הפתרון לבעיית הדיור לא נמצא בהתערבות מלאכותית בשוק ובתכניות "העתקת אוכלוסין" כדבריו. מחיר למשתכן נותנת מענה לפלח שוק קטן, כאשר מרבית השוק לא מקבל מענה כלל.  משאבים יקרים של יזמים מופנים לפרויקטים המיועדים לפלח שוק אחד על חשבון פלח שוק אחר. כבר בשנה שעברה אמרנו שהתכנית תוביל לירידה בהיצע הדירות – ואכן ראינו השנה ירידה מובהקת בהתחלות הבנייה.

צילום: יורם בן סעדון

בנוסף, מחיר למשתכן מייצרת דיור פחות רלוונטי לצרכי האזרחים ולביקוש הטבעי. השילוב הזה מייצר מחסור – ועליית מחירים. לכן ברי/מקס צופים כי בשנת 2018 נראה המשך מגמה של עליית מחירים בשוק הנדל"ן, עליה דומה לזו שראינו השנה, ואף למעלה מכך.

 

רשת רי/מקס דיווחה  על התעוררת בשוק הנדל"ן לקראת שנת 2018, עם הצגת גידול של 16% בעמלות וכן גידול של 13% בהיקף העסקאות בחודש נובמבר 2017 ביחס לאותו חודש אשתקד. רק בחודש האחרון גייסה רי/מקס 6 זיכיונות חדשים – בגני תקווה, קריית חיים, נתיבות, ירושלים פסגת זאב וזיכיון נוסף במרכז י-ם בקריית היובל.

 

כמו-כן, הוצגו עשרת המשרדים המובילים בעסקאות בשנה החולפת- רי/מקס פלוס באר שבע, רי/מקס המקצוענים חדרה, רי/מקס עוצה פתח תקווה,  רי/מקס חלוצים נהריה, רי/מקס תגלית כרמיאל, רי/מקס 770 עפולה, רי/מקס FAMILY  קרית ביאליק, רי/מקס כחול לבן נתניה, רי/מקס אקטיב בת ים, ורי/מקס מקסימום נתניה.

צילום: יורם בן סעדון

ממחקר שערכה הרשת על פי נתונים שהתקבלו ממספר משרדים שלה הפעילים ברחבי הארץ עולה התמונה הבאה:

 

בבאר שבע בירת הנגב נשמרת יציבות במחירים ואף עלייה מתונה של כ- 1.5%.

 

בשדרות, נרשמת עליית מחירים משמעותית בין 4% לדירות שלושה חדרים ועד 11% לדירות 4 חדרים.

 

בקריית גת מצב דומה עם עלייה של בין 7% לדירות 3 חדרים ועד 9% לדירות 4 חדרים.

 

אשקלון שומרת על רמת מחירים יציבה, למעט עליה בביקוש לפנטהאוזים בעיר שרושמים עליית מחיר של 14%.

 

ביבנה, נרשמת עליית מחירים בשיעור של בין 3.5% לדירות שלושה חדרים ועד 4.1% לדירות 4 חדרים.

 

בירושלים אמנם נרשמה ירידה של כ-7% בעסקאות אך בקריית היובל קפצו מחירי דירות 2 חדרים ב-19%. בשכונות ארנונה והמושבה הגרמנית עלו מחירי דירות 4 חדרים ב-11%.

 

במודיעין דירות 3 חדרים רשמו עליה של 5%. במחירי דירות 4,5 חדרים לא נרשם שינוי.

 

בשוהם עליות מחירים של 8% בדירות שלושה חדרים וכ-10% בצמודי קרקע.

 

בבית שמש (הוותיקה, חילונים), עליה משמעותית בשיעור של בין 8% לדירות שלושה חדרים ועד 11% לדירות 4 חדרים. וילה קפצה בשיעור ממוצע של 18%.

 

בלוד עלייה חדה של 19% לדירות שלושה חדרים ועד 21% לדירות 4 חדרים. צמודי קרקע עלו שיעור דומה של כ-20%.

 

בראשון לציון (קריית ראשון, רמז, כרמים), עליות מתונות של 2% לדירות שלושה וארבעה חדרים.

 

חולון רושמת עליה של 6% ו-8% לדירות 4 ו-5 חדרים בהתאמה.

 

ברמת גן מחיר דירת שלושה חדרים עלה ב-14%, מחיר דירת ארבעה חדרים ב-11% ומחיר דירת 5 חדרים ב-13%.

 

בגבעתיים, מחיר דירות 3,5 חדרים עלה ב-7%. מחיר דירת 4 חדרים טיפס ב-14%.

 

בתל אביב, בשכונת ל' הצפונית עלו מחירי דירות 3,4 חדרים ב-4% ו-7% בהתאמה. במרכז תל אביב עלו המחירים בשיעור של 2%-4%. בדרום מזרח העיר, מחיר דירות שלושה וארבעה חדרים קפצו ב-7% ו-8% בהתאמה.

 

בהוד השרון עליות מחירים של בין 4% לדירות 5 חדרים ועד 6% לדירות שלושה חדרים.

 

בחריש נמשכת עליית המחירים עם קפיצה של 22% לדירות שלושה חדרים ו-8% ו-12% לדירות 4 ו-5 חדרים בהתאמה.

 

בחדרה המצב דומה עם עליית מחירים של 13% לדירות 3 חדרים, 5% לארבעה ו-7% לחמישה.

 

בעפולה, מחיר דירת 3 חדרים על ב-9%.

 

טירת הכרמל הפכה ליעד מועדף על ידי המשקיעים ורושמת עלייה של 21% לדירת 3 חדרים.

 

באזור חיפה והקריות נשמרת יציבות עם עלייה מתונה של בין 0%-4%, כך גם בעכו.

 

בנהריה נרשמת עלייה בשיעור של 10% במחיר דירת שלושה חדרים. עם זאת נרשמת ירידת מחירים בדירות 4 ו-5 חדרים בשיעור 3% ו-7% בהתאמה.

 

בכרמיאל, נרשמת עליית מחירים בשיעור של בין 7% לדירות שלושה חדרים ועד 6% לדירות 4 חדרים.

 

בבית שאן נרשמת ירידה של 9% במחיר דירת 3 חדרים.