כותרות אחרונות
Search

תכנית 'גדולים במדים' יוצאת בקמפיין גיוס המונים במטרה לאפשר לצעירים עם צרכים מיוחדים להשתלב בצבא ולהמשיך בחיים

תכנית 'גדולים במדים' יוצאת בקמפיין גיוס המונים במטרה לאפשר ל 100 צעירים עם צרכים מיוחדים להשתלב בצבא ולהמשיך בחיים

תכנית 'גדולים במדים' של עמותת 'יד לילד המיוחד' משלבת צעירות וצעירים עם צרכים מיוחדים בבסיסי צה"ל בכל רחבי הארץ במטרה לשלב אותם בחברה כשווים. היום, היא פותחת בקמפיין גיוס המונים כדי שתוכל לסייע לעוד 100 צעירים להשתלב בחברה ולממש את הפוטנציאל שלהם דרך תרומה משמעותית לחברה

 

במשך שנים קהילת הצעירים עם המוגבלויות השונות לא קיבלה אפשרות לשרת ולתרום לצה"ל – וכפועל יוצא, לא קיבלה הזדמנות לשילוב בחברה האזרחית. בשנת 2005 נוסדה תכנית "גדולים במדים" במסגרת עמותת 'יד לילד המיוחד' על ידי האלוף גבי אופיר וסא"ל אריאל אלמוג, במסגרתה משולבים היום כ350 צעירים עם צרכים מיוחדים בבסיסי צה"ל ברחבי הארץ. שילוב זה נעשה מתוך התפיסה כי נתינת אפשרות לצעירים עם מוגבלויות, תועיל הן למערך הצבאי בעבודות מותאמות והן למתנדבים אלו שעצם התרומה והשירות יעניקו להם סיפוק ותחושת חיוניות, בנוסף לכישורי חיים, הסתגלות ליחסים עם החברה ובהמשך אף שילוב בריא בקהילה ובשוק העבודה האזרחי.

 

הצעירים המשרתים בצה"ל במסגרת תכנית גדולים במדים מקבלים תפקידים המותאמים ליכולותיהם. רבים  מהצעירים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי, כמו גם מוגבלויות אחרות, ניחנים ביכולות אנליטיות וחזותיות מדהימות, כך שהם משולבים בעבודה עם חומרים חזותיים כמו תמונות לוויין, פירוק מכשירים אלקטרוניים, מחזור ופירוק מחשבים ישנים וסיוע בתיקוני חלקי מטוסים. עמותת 'יד לילד המיוחד' פועלת על מנת לקדם את מעמד הצעירים עם המוגבלויות בצה"ל מ"מתנדבים" לחיילים רגילים עם תעודת חוגר, כך שיהיו זכאים לכל ההטבות הניתנות לחייל רגיל, כגון: מענק כספי חודשי ומענק שחרור גבוה. עד כה עשרות מהמתנדבים בתכנית, עשו את הבלתי-יאומן, קיבלו תעודת 'חוגר', השתחררו, נכנסו לתוכנית הכשרה לתעסוקה של העמותה והשתלבו בעבודות מכובדות. בעוד שבאוכלוסיית בעלי המוגבלויות בישראל יש אבטלה של כ-75 אחוז, בקרב משוחררי גדולים במדים יש 0 אחוז אבטלה. עלות שילוב כל חייל בפרויקט עומדת על 10,000 ₪ לשנה.

היום פתחו בגדולים במדים קמפיין לגיוס המונים במטרה לגייס 100 צעירים נוספים עם צרכים מיוחדים ולשלבם בחברה עד הוצאתם לחיים עצמאיים. להגשמת המשימה זקוקים בתכנית גדולים במדים לכחצי מיליון שקלים שייועדו למימון עובדים סוציאליים, מתן טיפולים רגשיים וסדנאות כמו טיפולי רכיבה על סוסים, שחיה טיפולית, אילוף כלבים, שיעורי מוסיקה, לימוד כישורי חיים והכנה לעצמאות. משרד הממשלה וצה"ל משתתפים במחצית מהסכום, כך שהסכום הנותר לגיוס המונים עומד על חצי מיליון שקלים.

 

שחר רומבולסקי, אחד הצעירים שהתגייסו דרך העמותה: "אני ועוד מאות ילדים מחכים להגיע למקום בו נוכל להצליח בחיים. אני רוצה להיות עצמאי להיות חלק מהצבא מהחיילים ולהיות מאושר. רוצה להגיד תודה לכל מי שיקפיץ אותי רק קצת- עד שאגיע לשם. אתם תחליטו האם אקבל הזדמנות לתרום לעם ולמדינה, אם אצטרף למסלול העבודה או שאשאר בצד הדרך כחריג"

קישור לתרומות: https://goo.gl/JmQF8J