כותרות אחרונות
Search

10 כללי חובה להצלחה מובטחת במסחר בשוק ההון! באדיבות: גבע גזית.

 צילום: דני כתרי 

 

10 כללי חובה  להצלחה מובטחת במסחר בשוק ההון!

מאת: גבע גזית

 

 

כולנו נחשפים להצעות מפתות שמזמינות אותנו ללמוד לסחור בשוק ההון. מבטיחים לנו שנוכל להרוויח סכומי כסף גבוהים בזמן קצר בקלות גם בלי הכרות מקדימה עם התחום.

 

שוק ההון הוא זירה רחבה עם אינסוף הזדמנויות שמאפשרת באמת לכל אחד לייצר הכנסה כזו או אחרת מהשקעה קטנה של כסף וזמן. שוק ההון נגיש לכל אחד ורבים חולמים לעשות כסף רב מהמסחר.

 

המציאות מלמדת שרק אחוזים קטנים ישרדו ויצליחו להשיג את המטרות עליהם חלמו. האבסורד הגדול, שקל להבין מה ואיך לעשות כדי להצליח ברמה הטכנית ובכל זאת, הרוב מוותרים ולא מצליחים.

 

צילום: דני כתרי

 

אז, כדי שגם אתם תהיו בין הסוחרים המצליחים ביותר, קבלו את 10 הכללים שחובה ליישם כדי להבטיח הצלחה במסחר:

  1. שוק ההון זה מקצוע – חשוב להבין ששוק ההון זה מקצוע לכל דבר, אין כאן קסמים. צריך להכיר במציאות כמו שהיא ולגשת לתחום הזה ברצינות ובהתחייבות מלאה. שום קורס של כמה מפגשים לא יהפוך אותך לסוחר מדופלם. קורס, ספר, יוטיוב וכד', הם כלים ללמידת המקצוע והם רק פתיחת הדלת לנושא. יש להתייחס למסחר ולהיות מוכנים להקדיש את הזמן בדיוק כמו לתואר אקדמי.

 

  1. ליישם, ליישם, ליישם – שוק ההון זה לא מקצוע תאורתי, זה תחום שצריך לפעול מול מסכי המחשב ולהגיב בפועל עפ"י מצבי השוק השונים. זו בהחלט לא הכנסה פסיבית. נכון, שלא צריך להשקיע הרבה זמן כדי להרוויח בשוק ההון. לפעמים רק שעה ביום או יום בשבוע. זה תלוי גם באסטרטגיית המסחר שכל אחד בוחר. אך חשוב להבין שיש להשקיע זמן בחיפוש ההזדמנויות ולבצע פעולות אקטיביות לניהול פעיל של העסקאות המבוצעות.

 

  1. תתאים את עצמך לשוק ההון – שוק ההון מאפשר להשקיע ולסחור בנגזרות שונות. כמו מניות, אגרות חוב, אופציות, מטבעות, קרנות נאמנות תעודות סל חוזים עתידיים. לכל נגזרת מגוון אפשרויות כמו נכסים ממונפים, נכסים קטנים, השקעה לטווח ארוך ומסחר פעיל יומי או תוך יומי. סוחר בשוק ההון הוא קודם כל בן אדם וככזה יש להתאים את המסחר לאופי של כל אחד ברמה האישית. שיטה אחת לא תתאים לכל אחד. היתרון במסחר בשוק ההון שכל אחד יכול להתאים את דרך המסחר למצבו הכלכלי, לניסיונו ולאופיו.

 

  1. תוכנית מסחר מנצחת – אתה חייב שתהיה לך תוכנית מסחר כמו תוכנית עסקית. תוכנית מסחר חייבת להיכתב מראש לאחר מחקר מעמיק של אסטרטגית המסחר שבחרתם. חשוב שאסטרטגית המסחר תהיה כזו שמצליחה עפ"י התנהגות הנכסים עליהם אתם סוחרים, לייצר תוחלת חיובית, כלומר, לייצר עודף, רווח כספי לאורך זמן. להרוויח 2 שקלים ובמקרה של הפסד, להפסיד 1 שקל. על תוכנית המסחר להיות מפורטת לפרטי פרטים של דרך הפעולה שלך במסחר. על אלו נכסים תסחרו, באלו שעות, באיזו חשיפה ומינוף. מתי ובאלו תנאים תכנסו לעסקה, באלו תנאים תצאו מעסקה ברווח או במקרה הצורך בהפסד.

 

  1. ניהול עסקאות – ניהול כספי של העסקאות חשוב מתנאי הכניסה לעסקאות. סוחר מנוסה מבין שלא כל עסקה תצליח. הפסדים בחלק מהעסקאות הם חלק במשחק הזה. הכלל הוא לתת לרווחים לגדול ולקטוע הפסדים מהר. זה קל להגיד, קשה יותר לבצע. העובדה שרוב הסוחרים מרוויחים ברוב העסקאות, אך בעסקה אחת מפסידים הרבה יותר. קטיעת הפסד ו/או ביצוע הגנות וגידור הכרחי להצלחה במסחר.  ולכן סוחר מקצועי חייב לדעת מהר ככל האפשר מתי לצאת מעסקה מפסידה וכיצד להגן על העסקה בכל מצב שיכול לקרות בשוק.

 

  1. שוק ההון תמיד מנצח – תדע שמי שחזק ותמיד מנצח הוא השוק עצמו. אנשים רואים בזמן הלימודים דוגמאות של הצלחה וצילומי גרפים של מה שקרה ומה אפשר היה לעשות. ברוב המקרים מצבים שהיו בעבר ולא בזמן אמת. התחושה שקל מאוד להרוויח כסף מהמסחר ושרק צריך ללחוץ על העכבר כדי להרוויח. שוק ההון הוא זירה עצומה שאין לאף אחד יכולת להשפיע, גם לגדולים ביותר. בכל רגע מתבצעות מיליוני עסקאות, קניות ומכירות וכל מה שנשאר לנו זה להגיב על פי מה שקורה בזמן אמת ולצפות שעפ"י אסטרטגיית המסחר שבחרנו, השוק ינוע בכיוון שחשבנו. אי אפשר לנצח את השוק, אפשר בהחלט לקחת ממנו ביסים. ברגע שתבינו ותפעלו על פי עקרון זה, תתחילו להרוויח.

 

  1. סבלנות, סבלנות, סבלנות – תדמיינו עכשיו שאתם מול מסך המחשב, צופים במהלכי השוק והעסקאות שנעשות ממש מול העיניים. אתם רואים מיליוני דולרים זורמים בכל רגע ואתם כמובן רוצים להרוויח חלק מהכסף הזה. מניסיון של ליווי אלפי סוחרים, אני רואה שוב ושוב אנשים שנכנסים לעסקאות במהירות, לפעמים תוך דקות ספורות מרגע שפתחו את מערכת המסחר, ללא ניתוח וללא המתנה להזדמנות הטובה והחזקה ביותר עפ"י הכללים שכתבו בתוכנית המסחר. שוק ההון נותן אינסוף אפשרויות בכל רגע. אך אתם חייבים להמתין בסבלנות להזדמנות הטובה ביותר כדי להרוויח בסיכוי גבוה מהמסחר.

 

  1. להרחיק את האגו – כבני אדם, אגו הוא מרכיב משמעותי בקבלת החלטות. אך במסחר אגו יכול לסבך אותנו ולגרום להפסדים כואבים. הבנו שהשוק הוא הקובע ולנו כסוחרים יש רק להגיב על מה שקורה. כל ניסיון לנצח בכוח, בעיקר כאשר השוק נע נגד כיוון העסקה שלנו, יגרור להעמקת ההפסד ואף למחיקת כל חשבון המסחר. סוחרים נוטים להוסיף לעסקה מפסידה עוד כסף מתוך תקוה שהשוק יחזור לכיוון הרצוי וכך יהפכו את ההפסד לרווח מהיר. במציאות, אסטרטגיה זו תצליח ברוב המקרים, אך בזמני מגמה ארוכה של השוק, ללא תיקון, הסוחר יפסיד את כל כספו. השוק לא מכיר אתכם ולא יודע אם אתם בעסקת קניה או מכירה. אגו הוא לא חלק מהמשחק ומיצוע עסקאות הוא היא דרך בטוחה למחיקת חשבון המסחר.

 

  1. ללמוד, לחקור, להתפתח – אתם חייבים להיות מקצוענים, מומחים בתחומכם. כמו בכל תחום מקצועי, אתם חייבים ללמוד כל הזמן, לחקור ולנתח את העסקאות שאתם עושים וללמוד בעיקר מהטעויות. דבר מעניין קורה לכולנו. כשאנחנו מרוויחים, אנחנו לוקחים את כל הקרדיט להצלחה. כשאנחנו מפסידים, אנחנו מאשימים את כל העולם. בחיים לומדים ומתפתחים מטעויות וכישלונות. בלי הבנה שהדרך להצלחה בשוק ההון כוללת גם מכות כואבות מהשוק, הסיכוי שלכם להיות בין הסוחרים המצליחים ביותר קלוש. לטעות זה אנושי, לחזור על אותה טעות פעמיים, זה טיפשות.

 

  1. נחישות והתמדה – אין קסמים, כל אחד חייב לעבור דרך כדי להיות סוחר מצליח. אפשר ללמוד ולתרגל את המסחר היום על מערכות מתקדמות של זמן אמת, בכסף דמו. אין צורך להשקיע כסף אמיתי כל עוד אתם לומדים. רק לאחר תרגול של מצבי שוק שונים בזמן אמת לאורך זמן, תגיעו לרמה מקצועית גבוהה שתאפשר לכם לעבור לסחור בכסף אמיתי ולהתחיל להרוויח. בזמן הלימודים, תתרגלו כמה שיותר. בזמן המסחר בכסף אמיתי, תהיו מול המסכים כמה שפחות. המסחר מלווה בהתמודדות מנטלית ולא רק בידע וכלים טכניים. עיקר הלמידה הוא הכרות שלך עצמך כבן אדם. רק מי שמשקיע בעצמו, בהתפתחות האישית יצליח. אני עצמי לומד כל הזמן גם לאחר שנים של מסחר, בהתפתחות אישית כמו NLP, התמודדות עם לחץ, משמעת ועמידה בכללי תוכנית המסחר במדוייק. יש ימים טובים ויש ימים שפחות. רק מי שנחוש עם "אש בעיניים", מי שיתמיד גם כשההתקדמות לא בקצב הרצוי, גם כשהסביבה אולי לא בדיוק תומכת, יהיה בין אותם אנשים מיוחדים שפרצו את תקרת הזכוכית והצליחו לייצר לעצם בעזרת המסחר בשוק ההון, חופש כלכלי בלתי מוגבל.

 

צילום: דני כתרי

 

לסיכום – בחרו סיבה. כשיש לכם סיבה, תמיד תדעו מדוע  בחרתם להתחיל לעסוק במסחר בשוק ההון. תזכרו תמיד מה מטרת-העל שלכם ומה תשיגו בזכות המסחר. תהיו נחושים להצליח, תחליטו שאתם פועלים באופן שונה מרוב האנשים.

 

תבינו שבוויתור או בחוסר החלטה אתם כבר בצד של המפסידים. כל עוד תמשיכו לצבור ניסיון ותתפתחו, תישארו במסלול שיוביל אתכם ליעדים ולהצלחה.

 

אם כבר התנסיתם במסחר ואולי "בהפסקה", אתם במקום טוב יותר מרוב האנשים בעולם. הרבה אנשים שחזרו לאחר הפסקה במסחר, חזרו עם תובנות חזקות והתייחסות למסחר בשוק ההון בדיוק עפ"י הכללים המצויינים כאן.

 

יישום של תובנות אלו הפכו אותם לסוחרים הטובים והמצליחים ביותר.

 

כותב המאמר גבע גזית פעיל בשוק החוזים העתידיים , מפתח גישת המסחר התלת מימדי 3D TRADING  והכשיר אלפי סוחרים בשוק ההון.