כותרות אחרונות
Search

לראשונה בישראל קליפ כשר להרכב הפופ הנשי "היהודיות" – "תתחילי מהתחלה"

לראשונה בישראל

קליפ כשר להרכב הפופ הנשי "היהודיות" – "תתחילי מהתחלה"


דלית אייזנר או אם תתעקשו לכנות אותה בשם הבמה שלה, די-ג'יי דאלי, כבר לא מתבלבלת היום: "יש את האמונה הפנימית, ויש את המקצוע והם הולכים נפלא ביחד. עשיתי ויתורים כדי להתקרב לאמונה שלי, אבל אלוקים מחזיר לי בכפל כפליים".

ההתלבטות לפני צילום הקליפ היתה קצרה: "הקליפ 'כשר למהדרין'! לא רואים בו אף אישה ששרה מפורש, התייעצנו עם הרב שלנו, כל מה שאנו עושות: כמו גם הטקסטים וההופעות לא חורגות מההלכה, נזכיר – אנחנו לא מופיעות מול גברים, וגם לא עם גברים כבעלי תפקיד או כאנשי מקצוע, אנחנו מסתדרות לבד…"

הרב שלהן, תלמיד חכם מוכר, פוסק הלכה ידוע בקהילת בעלי התשובה עם אוריינטציה חסידית, הוא מתווה את הדרך ההלכתית בלי יותר מדי מניירות דתיות, "הוא מעצב לנו גבולות ההלכה ואנחנו פועלות למהדרין לכתחילה מבחירה, לא כאילוץ".

 

"החזון שלנו הוא לפתוח עולם חדש בתרבות היהודית הנשית, לפתוח מקום לנשים דתיות, לשמוע שירים שיוצאים ממקום של יוצרות בעלות תשובה, המוזיקה שלנו היא חלק בלתי נפרד מאיתנו"  אומרת דלית אייזנר. בלהקת "היהודיות" 4 נשים: ליזי חזן, דבורה הראל, דנית הלוי ונעמי צחקו.

בעבר, הרקידה די- ג'יי דאלי עשרות אלפים במסיבות אלקטרוניקה מעורבות, אחרי מסלול חיפוש עצמי היא פגשה בתורתו של רבי נחמן שדיברה אליה מאוד ועזרה לה להגדיר את עצמה מחדש. מאז היא מחשבת מסלול בכל יום, נצמדת לעקרונות שקיבלה מרבניה ומורי הדרך שלה, ומנתבת את הכישרון המוזיקלי והבימתי שלה לערבי נשים, שמחות, אירועים וכנסים לנשים בלבד. הלהקה הוקמה ב-2014 בחנוכה על שם הדמות המיתולוגית – יהודית, שייצגה כוח נשי ראשון מסוגו בעולם, ומכאן השם היהודיות. דאלי מנהלת הרכב דתי ייחודי, עם השם שמסמל את המהות שלה בעיני עצמה: "היהודיות".

אייזנר (39), מנהיגה את הלהקה ביד רמה, מרגישה שהיא מחוברת למוזיקה בצינור רוחני-יהודי: "בציון קבר רבינו נחמן מברסלב, יש את כל קשת החברה – דוסיות, חילוניות, בעלות תשובה, פריקיות, קרחניסיטיות ודתיות-לאומיות", היא מסבירה. "יהודית, למשל, מסמלת עבורי דמות חזקה שלא חוששת להתעמת עם קשיים. למרות שזה לא היה מקובל באותה תקופה, היא אזרה אומץ והובילה שינוי. גם הלהקה, נועדה ליצור שינוי.  יש כידוע הרבה זמרים דתיים, והמון זמרות דתיות שמבצעות קאברים. הרצון שלנו היה ליצור מוזיקה מקורית, למרות שהדבר לא מספיק מקובל ופופולארי"

ציבור הנשים, מיותר לציין, מקבל אותן באהדה, "אושר גדול, גברים לא יבינו שמחה יהודית של נשים, השמחה שלנו קדושה, אמיתית. הסיפוק האדיר לקבל מחמאות מנשים שלקחו הפוגה מהחיים והתפרקו בריקוד של שמחה עם חברות שלהן, מטורף..!"

 

תתחילי מהתחלה, לינק לקליפ: https://youtu.be/ypLQjoC54Zs