כותרות אחרונות
Search

אירוע מרגש להוקרת פועלו של מנואל קויזון נשיא הפיליפינים שהציל יהודים במלחמת העולם השניה.

נשיא הפיליפינים מנואל קויזון הציל בתקופת השואה – צילום: יח"צ באדיבות שגרירות הפיליפינים בישראל

 

אירוע מרגש להוקרת פועלו של מנואל קויזון נשיא הפיליפינים שהציל יהודים במלחמת העולם השנייה.

לא רבים יודעים שנשיא הפיליפינים מנואל קויזון הציל בתקופת השואה, בשנים 1937-1941 – קרוב ל- 1,300 יהודים מאירופה, להם העניק  מקלט בטוח בארצו.
 
 
בסוף השבוע נערך באודיטוריום בראשון לציון אירוע מרגש להוקרת פועלו של הנשיא קויזון, בו הוקרן הסרט עטור הפרסים Quezon's Game על חייו ופועלו ועל מדיניות הדלת הפתוחה שהנהיג, במסגרתה הקים מקלט בטוח בארצו לפליטים היהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.
 

 מימין לשמאל: ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, מרגוט פינס קסטנבאום, שגריר הפיליפינים בישראל, מקיירוג אלברטו ורפאל הרפז, לשעבר שגריר ישראל בפיליפינים וסנכ"ל אסיה והפאסיפיק במשרד החוץ. צילום באדיבות שגרירות הפיליפינים בישראל

 
עיריית ראשון הקימה בשנת 2009 אנדרטה לזכרו של הנשיא קויזון וראש העיר, רז קינסטליך, פועל עם שגריר הפיליפינים בישראל, מקיירוג אלברטו, להקמת ברית ערים תאומות עם העיר קוזון סיטי במטרופולין מנילה. את האירוע יזמו שגרירות הפיליפינים בישראל ועיריית ראשון לציון. השתתפו בו שגריר הפיליפינים בישראל, מקיירוג אלברטו, ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, סמנכ"ל אסיה והפאסיפיק במשרד החוץ ושגריר ישראל לשעבר בפיליפינים, רפאל הרפז, יו"ר חברת אופיר טורס, בועז וקסמן, ועוד אישים רבים. ריגשו בהגיעם לאירוע מרגוט פינס קסטנבאום, שהיא ומשפחתה נמלטו במהלך השואה לפיליפינים וניצלו בזכות הנשיא קויזון וכן בני משפחתו של מקס וייסלר, שכמו מרגוט גם הוא ומשפחתו מצאו מקלט בטוח בפיליפינים. השניים מכנים את עצמם עד היום "מנילנרס", כהוקרה לעיר מנילה שהפכה לביתם השני.
 
שגריר הפיליפינים בישראל מקיירוג  אלברטו אמר באירוע: "חשוב להנציח את סיפור ההצלה של הנשיא קויזון גם לדורות הבאים ואף הדגיש את היחסים החזקים בין הפיליפינים למדינת ישראל".
 
 

שגריר הפיליפינים בישראל, מקיירוג אלברטו – צילום: יח"צ באדיבות שגרירות הפיליפינים בישראל